Już niedługo centrum Grodziska Maz. ma szansę stać się prawdziwą wizytówką miasta. Park im. Hrabiów Skarbków oraz stawy Goliana zostaną zrewitalizowane. Dawną świetność odzyska też zabytkowa willa Radogoszcz. Realizacja tych działań będzie możliwa dzięki środkom z Unii Europejskiej.
 
Projekt o wartości ponad 20 mln zł decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego otrzyma wsparcie unijne w wysokości 17,5 mln zł. Dziś umowy w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik, Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Waldemar Roszkiewicz oraz władze Grodziska.

Grodzisk Mazowiecki jest jednym z liderów w pozyskiwaniu środków unijnych. Projekt, na który umowę dziś podpisujemy, jest jednym z ciekawszych projektów rewitalizacyjnych w regionie – powiedział marszałek Adam Struzik.

Teren, gdzie znajdują się stawy Goliana zmieni się w przestrzeń, która będzie przyciągać zarówno miłośników spacerów, rodziców z dziećmi, jak i młodzież. Pojawią się tam dwa boiska do gry w piłkę siatkową i koszykówkę, plac zabaw, ławki parkowe. Całość zostanie oświetlona. Oprócz tego dwa stawy zostaną przebudowane i wyposażone w filtry mineralno-roślinne. Dna zbiorników zostaną wyprofilowane i wyłożone żwirem, a ich brzegi – uszczelnione. Na wyspie rozdzielającej zbiorniki wodne pojawią się głazy wyznaczające kierunki świata. Nad jednym ze stawów powstanie drewniany pomost, na którym będą mogły odbywać się m.in. minirecitale muzyki klasycznej.

Aby ułatwić mieszkańcom korzystanie z uroków tego miejsca zmodernizowane zostaną również parkingi i ulice dojazdowe: Stawowa, Parkowa oraz M. Skłodowskiej-Curie. Ich remont obejmie m.in.: wykonanie nowej nawierzchni i podbudowy, budowę chodników i ścieżki rowerowej oraz wykonanie odwodnienia. Ponadto wyremontowany zostanie mostek na rzece Rokiciance. Na ulicach pojawi się nowe oświetlenie oraz oznakowanie dróg.

Duże zmiany czekają także zabytkową willę Radogoszcz. Ta pochodząca z przełomu XIX i XX w. rezydencja przejdzie gruntowny remont. Przeprowadzone prace rewitalizacyjne przywrócą jej dawną świetność. Jej wnętrze zostanie zaadoptowane na siedzibę galerii etnograficznej - atrakcję dla turystów. W galerii pojawią się ekspozycje prezentujące „stare zawody”. Odbywać się w niej będą również wystawy i wernisaże. Swoją siedzibę znajdzie tu także Biuro Rewitalizacji Miasta.

Kolejnym elementem projektu jest rewaloryzacja parku im. Hr. Skarbków, mieszczącego się przy ul. Bartniaka. Roślinność w parku wzbogacona zostanie o nowe gatunki drzew, bylin i krzewów. Na rzece Rokiciance powstaną kładki i pomosty, a wzdłuż rzeki wybudowane zostaną chodniki, ławki oraz ścieżka dydaktyczna. Dla najmłodszych powstanie nowy plac zabaw. Ponadto w parku pojawi się fontanna i muszla koncertowa.
 
oprac. red.
Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: