W niedzielę 18.04.2021r. zaalarmowany przez Policję strażnik miejski z grodziskiego Eko-Patrolu otrzymał nietypowe zadanie dotyczące ,,zapewnienia bezpieczeństwa dla dzikiej kaczki” niepokojonej przez dzieci i ciekawskich przechodniów.

W trakcie wykonywanych czynności przez funkcjonariusza okazało się, że w niewielkich zaroślach w rejonie jednej ze szkół grodziskich kaczka wysiaduję w pobliżu pumptrack’u jajka. Z uwagi na brak możliwości przeniesienia gniazda i szczególny okres lęgowy chroniona przez prawo kaczka otrzymała dodatkowe wsparcie w postaci wygrodzenia terenu. Funkcjonariusze doraźnie zabezpieczyli miejsce, tak, aby ptak w spokoju mógł dalej wysiadywać swoje jajka. Odpowiedni monitoring miejsca i informacja umieszczona doraźnie na taśmie ostrzegawczej służb informuje o tym niecodziennym wydarzeniu z życia kaczkowatych. Wysiadywanie zazwyczaj trwa 27-30 dni, w tym czasie kaczka bardzo prosi o pozostawienie gniazda w spokoju.

Należy pamiętać jeśli widzimy zwierzę, które powinno przebywać w swoim naturalnym środowisku, a znajduję się w miejscu dla niego niebezpiecznym, nieodpowiednim należy powiadomić dostępne służby, np. Straż Miejską, pod numerem alarmowym 986. Dzięki temu, uzyskamy zawsze informację, co należy zrobić, by pomóc, a nie zaszkodzić zagubionym w zurbanizowanym świecie  zwierzętom.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: