Wiadomość z ostatniej chwili! W Jaktorowie podjęto decyzję, że pomiędzy 12 a 27 marca, ze względu na zagrożenie koronawirusem zamknięte zostały wszystkie placówki oświatowe.

Warto przypomnieć, że wiele zmian czeka wszystkich w najbliższym czasie. Na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego podjęto decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych. Władze rozważają odwołanie wszelkich wydarzeń gromadzących licznych uczestników (m.in. meczy, rozgrywek, spektakli, pokazów, wystaw, konferencji, koncertów) do czasu uspokojenia się sytuacji epidemiologicznej w Polsce i na świecie. Jeżeli mecz musi się odbyć prosimy aby rozegrał się bez udziału publiczności.

Przełożona została też większość wydarzeń kulturalnych w Grodzisku Maz.

Przypomniejmy, że jak zaznaczył podczas porannej konferencji w poniedziałek 9 marca br. Wojewoda Mazowiecki, mamy w województwie 2 potwierdzone przypadki zarażenia i 23 osoby objęte kwarantanną – miały potwierdzony kontakt z osobami chorymi.

Pytanie, co my możemy zrobić, by uniknąć zachorowania i jak przygotowane są nasze szpitale? Przede wszystkim należy pamiętać o podstawowych zasadach higieny. Należy często myć ręce, zakrywać twarz, gdy kichamy i kaszlemy. Warto zmienić nawyki, np.: dotykać przyciski czy włączniki kostką zgiętego palca, otwierać drzwi zamkniętą pięścią czy biodrem, nosić ze sobą mokre chusteczki, to skutecznie może ograniczyć kontakt z zainfekowaną powierzchnią. Pomyślmy też o ograniczeniu zbędnego kontakt z innymi osobami. Należy przede wszystkim pamiętać, że odpowiedzialność spoczywa na nas wszystkich. Od tego, w jaki sposób będziemy się zachowywać, zależy najwięcej.

Co w tej sprawie zrobiły władze? W weekend wydana została rekomendacja, by nie organizować wydarzeń dla więcej niż 1000 osób w pomieszczeniach zamkniętych. W minionym tygodniu Marszałek zapewniał, że 59 mazowieckich szpitali jest w stanie podwyższonej gotowości na przyjęcie pacjentów zakażonych wirusem. Odbyło się także spotkanie z kierownikami szpitali, dysponującymi oddziałami zakaźno-obserwacyjnymi. Jak zapewniają lekarze, placówki mają opracowaną procedurę postępowania w takich przypadkach, a także posiadają niezbędny sprzęt i materiały ochronne do utrzymania bezpieczeństwa pacjentów i pracowników.

Jak przygotowany jest grodziski szpital? W piątek pojawiła się informacja o pacjencie z koronawirusem w Szpitalu Zachodnim. Dementuje ją jednak dyrektor Krystyna Płukis. – Uspokajam. Nie było żadnego zakażenia koronawirusem. Była to niepotrzebna panika osoby towarzyszącej pacjentowi. Zgłosiła się do nas chora z objawami grypy, nie spełniająca kryteriów. Została odizolowana od innych i to wywołało lawinę. Zapytaliśmy też o przygotowanie szpitala. – Panujemy nad sytuacją. Jesteśmy przygotowani w takim zakresie, w jakim możemy spodziewać się  wystąpienia takiego przypadku. Proszę się nie martwić. Wszelkiego rodzaju niepokoje są zbędne. Mamy bardzo dobre relacje z SANEPI’edm, NFZ i ze szpitalem zakaźnym. Każdy podejrzany przypadek będzie w odpowiedni sposób zabezpieczony i przetransportowany, by tam go zdiagnozować. Proszę się nie martwić, panika jest najgorszym doradcą. – mówiła Krystyna Płukis.

Co jednak zrobić, jeśli masz objawy takie jak: gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem i w ciągu ostatnich 14 dni mogłeś mieć kontakt z osobą chorą z powodu infekcji wywołanej koronawirusem?

Przede wszystkim nie panikować. W pierwszej kolejności należy skontaktować się TELEFONICZNIE z Sanepidem. Telefon do grodziskiej stacji 22 755 57 76 (czynny w godzinach pracy), tel. alarmowy: 603 987 811 (czynny całą dobę). Tam udzielą dokładnej instrukcji, co robić dalej.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: