Coraz więcej gmin w naszej okolicy zdecydowało się na dołączenie do programu dystrybucji węgla po preferencyjnych cenach. Co trzeba zrobić, by kupić węgiel w cenie poniżej 2000 zł brutto za tonę?

Nowe przepisy o preferencyjnym zakupie węgla weszły w życie w czwartek, 3 listopada. Ustawa zawiera przepisy pozwalające samorządom kupić węgiel od spółek Skarbu Państwa po określonej cenie (max. 1500 zł brutto) i za preferencyjną cenę (max. 2000 zł brutto) odsprzedać uprawnionym do dodatku węglowego mieszkańcom.

Kto jest uprawniony do zakupu węgla w preferencyjnych cenach?

Do zakupu uprawnione są osoby, które spełniają warunki uprawniające do dodatku węglowego. Dodatkowo należy złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego uprawnienia do dodatku węglowego. Na dzień składu gazety informacje na ten temat i wnioski były dostępne już na stronach Gmin Baranów, Brwinów, Jaktorów, Milanówek, Nadarzyn, Piastów i Żabia Wola.

Maksymalna ilość paliwa stałego dostępnego dla jednego gospodarstwa domowego to 1,5 tony do dnia 31 grudnia 2022 r. oraz 1,5 tony od dnia 1 stycznia 2023 r.

Gdzie można kupić tani węgiel?

Trzeba to sprawdzić na stronie gminy. Niestety, w momencie składu gazety informację taką znaleźliśmy jedynie na stronie Gminy Brwinów. Tu warto zaznaczyć, że przystąpienie do dystrybucji węgla wśród mieszkańców nie jest dla gmin obowiązkowe.

Forma, w jakiej będzie wyglądała sprzedaż węgla, zależy od decyzji gminy, która dystrybucję tego paliwa może prowadzić: sama; wraz z inna gminą; za pośrednictwem jednostki organizacyjnej gminy; za pośrednictwem spółek komunalnych.

Co w przypadku, gdy gmina nie weźmie udziału w programie? Na szczęście mieszkańcy nie pozostaną bez możliwości zakupu węgla na preferencyjnych warunkach! Zgodnie z nową ustawą sprzedaż będzie mogła prowadzić dla jej mieszkańców gmina „bezpośrednio sąsiadująca” lub „inny podmiot”.

Zachęcamy do śledzenia informacji na naszym portalu. Publikować będziemy tam na bieżąco informacje dotyczące programu dystrybucji węgla.

 

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: