Osobom, które planowały dziś podróż pociągami Kolei Mazowiecki, SKM lub PKP Intercity zalecamy zmianę planów. Na sieci kolejowej wystąpiły usterki urządzeń sterowania w kilkunastu lokalnych centrach sterowania odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu kolejowego. Nie działa też portalpasazera.pl Na szczęście pociągi WKD kursują bez większych utrudnień.

Dziś w czwartek 17 marca ok godz. 4.00 na sieci kolejowej wystąpiły usterki urządzeń sterowania w kilkunastu lokalnych centrach sterowania odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu kolejowego. Stan wymaga zabezpieczenia urządzeń w terenie i dodatkowych czynności pracowników. Występują zmiany w kursowaniu pociągów nawet ponad kilkadziesiąt minut – czytamy w komunikacie PKP Polskich Linii Kolejowych.

Jak informują PKP PLK, możliwe jest odwoływanie pociągów i wprowadzenie zastępczej komunikacji autobusowej lub zmiana tras pociągów. Kursowanie pociągów zakłócone jest na terenie województw śląskiego, dolnośląskiego, pomorskiego, a także na terenie Krakowa.

Z komunikatu zarządcy infrastruktury wynika, że działa już specjalny zespół złożony z przedstawicieli PKP PLK i przewoźników, aby na bieżąco organizować ruch pociągów, a na stacjach i przystankach podawane są komunikaty o bieżącej sytuacji.

Pocieszeniem może być to, że WKD funkcjonuje bez większych problemów.

Na stronach Klei Mazowieckich w chwili obecnej ciężko znaleźć szczegółowe informacje o opóżnieniach. Ważne, że wprowadzono wzajemne honorowanie biletów między przewoźnikami. Niestety od rana na linii w kierunku Skierniewic odwołano wiele pociągów:

W związku z dużymi utrudnieniami w kursowaniu pociągów na całym obszarze kraju od natychmiast zostaje wprowadzone wzajemne honorowanie biletów Kolei Mazowieckich KM – PKP Intercity IC, na całym obszarze działania spółki KM. Honorowanie obowiązuje do odwołania. Zasady wzajemnego honorowania nie obejmują wagonów sypialnych (WL) i z miejscami do leżenia W drodze specjalnego wyjątku bilety KM będą honorowane także w pociągach kat. „EIP” Pendolino. UWAGA: pociągi Pendolino zatrzymują się wyłącznie na stacjach wskazanych w ich rozkładzie jazdy, aby skorzystać z poc. kat. „EIP” Pendolino należy pobrać w kasie miejscówkę.

---

W związku z dużymi utrudnieniami w kursowaniu pociągów na całym obszarze kraju od natychmiast zostaje wprowadzone wzajemne honorowanie biletów Kolei Mazowieckich KM –ZTM Warszawa (SKM Warszawa) na całym obszarze działania spółki KM. Honorowanie obowiązuje do odwołania.
Zasady wzajemnego honorowania: Honorowanie biletów obowiązuje we wszystkich pociągach KM na całym obszarze kursowania, we wszystkich pociągach SKM Warszawa na całym obszarze kursowania, we wszystkich autobusach, tramwajach i metrze M1, M2 w I i II strefie ZTM.

---

W związku z dużymi utrudnieniami w kursowaniu pociągów na całym obszarze kraju od natychmiast zostaje wprowadzone wzajemne honorowanie biletów Kolei Mazowieckich KM – PR na całym obszarze działania spółki KM. Honorowanie obowiązuje do odwołania.
Zasady wzajemnego honorowania: Honorowanie biletów obowiązuje we wszystkich pociągach KM na całym obszarze kursowania oraz w pociągach PR w stacjach objętych kursowaniem pociągów KM.

---

W związku z dużymi utrudnieniami w kursowaniu pociągów na całym obszarze kursowania WKD od natychmiast zostaje wprowadzone honorowanie biletów Kolei Mazowieckich KM. Honorowanie obowiązuje do odwołania.


Aktualizacja: 2022-03-17 g.19:00

Działają wszystkie LCS, stabilizuje się sytuacja na kolei

Do godziny 18:00 służby techniczne i przedstawiciele producenta przywróciły sprawność ostatnich pięciu lokalnych centrów sterowania (LCS): Konin, Słupsk, Miastko, Iława, Grodzisk Mazowiecki. Wszystkie LCS działają. Monitorowana jest praca wszystkich urządzeń naprawionych po awarii. Przywracana jest rozkładowa jazda pociągów.

Znane są przyczyny usterek. Zgodnie z oświadczeniem firmy Alstom – producenta urządzeń – to błąd w działaniu urządzeń. „Alstom jest świadomy błędu w formatowaniu czasu, który ma obecnie wpływ na dostępność sieci kolejowej, a co za tym idzie na transport kolejowy w Polsce. Bezpieczeństwo pasażerów nie jest zagrożone. Wdrożyliśmy plan przywrócenia dostępności urządzeń sterowania ruchem kolejowym, aby zminimalizować zakłócenia spowodowane usterką w systemach sterowania ex-Bombardier”.

Aby minimalizować utrudnienia wprowadzane jest wzajemne honorowanie biletów. W miarę możliwości na bieżąco są podawane informacje dla podróżnych. Dane o kursowaniu pociągów z uwzględnieniem bieżącej sytuacji zamieszczają na swoich stronach przewoźnicy. Zwroty biletów można realizować wg obowiązujących i podanych przez przewoźników zasad.

Ok. godz. 4.00 zmiany z przyczyn technicznych wystąpiły w 19 lokalizacjach na lokalnych centrach sterowania i objęły kilkaset kilometrów linii kolejowych. Priorytetem było zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu kolejowym. Służby techniczne analizują sytuację, aby określić przyczyny usterek.

Lokalne centrum sterowania (LCS) to miejsce, z którego pracownicy prowadzą ruch pociągów za pomocą systemów komputerowych na stacjach i linii o długości od kilku do kilkudziesięciu kilometrów.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: