Już za kilka dni mieszkańcy gmin leżących wzdłuż torów Warszawa-Skierniewice będą mogli podróżować w komfortowych warunkach wagonami piętrowymi. Wszystko dzięki remontowi wykonanemuw zeszły weekend w podmiejskich tunelach średnicowych.

Wagony piętrowe Koleje Mazowieckie zamówiły z myślą o rozładowaniu tłoku na liniach podmiejskich. Niestety gdy przewoźnik otrzymał je w 2008 roku okazało się, że od czasu ich zamówienia, podczas remontu zakończonego w 2007 roku, zmieniła się wysokość tunelu średnicowego i wagony te nie będą mogły wjechać na dworzec Warszawa Śródmieście. Zabrakło około 5cm, więc wagony piętrowe zostały skierowane przez dworzec Centralny na inne linie.

W ostatnim czasie PKP PLK zmieniła sposób zamontowania sieci trakcyjnej w tunelu, dzięki czemu pociągi będą mogły bezpiecznie z niego korzystać. Dodatkowo w poprzedni weeken konieczne było przeprowadzenie naprawy  kanalizacji. Stan toru kolejowego umożliwia kursowanie elektrycznych zestawów trakcyjnych, jednak nie pozwala na przejazd cięższego taboru m.in. lokomotyw push-pull z wagonami piętrowymi.

Spółka KM jest w chwili obecnej gotowa do uruchomienia pociągów zestawionych z wagonów piętrowych zamiast starych składów zespolonych. Jak tłumczyła naszej redakcji Kasia Łukasik z Biura Rzecznika Prasowego KM - zmiana dotyczyć będzie zestawienia niektórych pociągów. Nie oznacza ona zmiany parametrów kursowania tych pociągów. Zmiana zestawienia dotyczy pociągów kursujących na liniach do Skierniewic, Radomia, Dęblina, Żyrardowa oraz Łowicza. Będzie to 8 pociągów codziennych, 12 pociągów kursujących w C (sobota, niedziela i święta), cztery kursujące w D (od poniedziałku do piątku) oraz 2 kursujące w niedziele i 2 kursujące w soboty.

Na linii do Skierniewic z wagonami piętrowymi kursować będą następujące pociągi:

  • 5 na odcinku Warszawa – Skierniewice – oraz 5 na odcinku Skierniewice - Warszawa
  • 1 Warszawa – Grodzisk i 1 Grodzisk - Warszawa
  • 1 Warszawa - Żyrardów i 1 Żyrardów – Warszawa

Najbliższe plany inwestycyjne przewoźnika przewidują zakup 22 dodatkowych wagonów piętrowych (w tym 2 sterowniczych) oraz 2 lokomotyw.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: