Postać Pawła Edmunda Strzeleckiego stanowiła motyw przewodni wystawy zorganizowanej w Grodzisku Mazowieckim. Wykonane ilustracje przedstawiały życie, wyprawy i osiągnięcia geologa. Autorami powstałych rysunków była młodzież uczestnicząca w projekcie Fundacji Sofijka.

W piątek, 29 września, w Mediatece miał miejsce wernisaż ,,Paweł Strzelecki - odkryty na nowo". 36 ilustratorek i ilustratorów w wieku od 10 do 16 lat ukazało dokonania podróżnika na przestrzeni dawnego wieku. Kolekcja rysunków powstała w ramach warsztatów edukacyjnych i ilustratorskich, prowadzonych przez Fundację Sofijka i panie Paulinę Kuran oraz Monikę Jędrzejewską-Wiergiles. W ramach projektu zorganizowane zostały warsztaty edukacyjne w Domu Kultury w Żabiej Woli, Pałacu Kultury w Brwinowie, Milanowskim Centrum Kultury, Podkowie Leśnej CKiO i Świetlicy w Regułach i Mediatece. Warto wspomnieć, że fundacja, której misją jest poszerzanie wiedzy na temat wybitnych Polek i Polaków, ma w planach wydanie książki z głównym bohaterem, w której znajdą się rysunki młodych artystów.

W trakcie trwania spotkania można było poznać ciekawostki na temat odkrywcy Góry Kościuszki oraz złota w Australii, a także dowiedzieć się dzięki krótkiemu filmikowi pochodzącemu z serwisu popularnonaukowego ,,Nauka to lubię", m.in. że jedynym nieodwiedzonym kontynentem przez badacza była Antarktyda. Na zakończenie autorom dzieł plastycznych wręczone zostały upominki, które składały się m.in. z mapy świata, imitacji bryłki złota czy magnesu z podobizną patrona. Następnie odbyła się prezentacja wystawy i słodki poczęstunek. Wydarzenie zostało dofinansowane z środków budżetu Województwa Mazowieckiego.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Wyróżnienie Polskiego podróżnika


To może Cię zainteresować: