500 000 zł na budżet obywatelski

Gmina Michałowice po raz pierwszy zdecydowała się na wprowadzanie budżetu obywatelskiego. Pula środków przeznaczonych na ten cel w 2022 r. wyniesie pół miliona złotych.

Budżet obywatelski to proces, w ramach którego mieszkańcy współdecydują o wydatkach publicznych w perspektywie kolejnego roku budżetowego. Tryb i zasady podziału środków w ramach budżetu obywatelskiego zostały opracowane w ubiegłym roku m.in. podczas spotkań roboczych, w których wzięli udział mieszkańcy, radni i pracownicy Urzędu Gminy. W ten sposób ustalono maksymalny koszt realizacji projektu, zasady głosowania i wyboru projektów czy ich dostępności. Pula środków w budżecie obywatelskim to 500 000 zł.

Projekty będzie można zgłaszać od 26 kwietnia do 17 maja. Potem specjalna komisja przyjrzy się przesłanym propozycjom od strony formalnej i merytoryczno-prawnej. Ogłoszenie projektów zakwalifikowanych do głosowania przewidziano na 14 września. Mieszkańcy Michałowic będą mieli dwa tygodnie na oddanie swego głosu. Przedsięwzięcia zaproponowane i wybrane przez mieszkańców, które będą realizowane w ramach przyszłorocznego budżetu, poznamy do połowy października.

Tuż po świętach zostanie uruchomiona specjalna strona internetowa, na której znajdą się wszelkie informacje dotyczące budżetu obywatelskiego. To właśnie tam będzie można zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi projektów, zasadami ich zgłaszania i głosowania. Zamieszczone zostaną tam również szczegóły dotyczące wymogów formalnych, a także wszystkie niezbędne formularze i dokumenty.

 

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: