Mieszkańcy Gminy Michałowice uczcili pamięć o 6 młodych podchorążych, żołnierzy AK, którzy zginęli 6 marca 1944 roku w Opaczy-Kolonii w czasie ćwiczeń nieopodal torów EKD. Jak co roku przy pomniku, upamiętniającym tę zbrodnię, zapłonęły znicze.

6 marca to ważny dzień w kalendarzu Gminy Michałowice. Tego dnia czczona jest pamięć o młodych podchorążych Armii Krajowej, którzy wraz ze swoim dowódcą – porucznikiem Szczegodzińskim ps. Ursyn, przybyli do Opaczy-Kolonii na ćwiczenia wojskowe w okolicy torów Elektrycznych Kolei Dojazdowych. Wśród nich byli: 19-letni Zbigniew Borowski ps. „Jastrząb”, 17-letni Romuald Fijałkowski ps. „Tosca”, 19-letni Wiesław Henryk Kalinowski ps. „Tarski”, 19-letni Ryszard Stanisław Kusiak ps. „Apollo”, 21-letni Tadeusz Piotr Michałowski ps. „Billi” i 21-letni Ludwik Zawadzki ps. „Junak”. Niestety, na skutek donosu miejscowych niemieckich osadników, owa szóstka podchorążych została ujęta przez niemiecką żandarmerię, stacjonującą w Pruszkowie, skatowana i zastrzelona. Jeszcze w czasie okupacji zakopane zwłoki zamordowanych zostały w tajemnicy przewiezione na cmentarz parafialny na warszawskich Włochach, skąd pochodzili młodzi żołnierze. Pozostałym członkom kampanii wraz z dowódcom udało się uciec.

Groby podchorążych na cmentarzu przy ul. Ryżowej zostały uporządkowane w 1960 r. Natomiast w 1974 r. w miejscu egzekucji na skrzyżowaniu ulic Ryżowej i Bodycha w Opaczy-Kolonii stanął pomnik w kształcie Krzyża Walecznych, przy którym wartę pełniły harcerki ze Szkoły Podstawowej w Michałowicach. 40 lat później w obecności mieszkańców, włodarzy i zaproszonych gości odbyło się tu ponowne uroczyste odsłonięcie pomnika, który został odrestaurowany. Co roku w tym miejscu mieszkańcy składają kwiaty i znicze. - Dziś w obliczu trwającej rosyjskiej agresji na Ukrainę pamięć o żołnierzach i cywilach, którzy zginęli podczas wojen, nabiera szczególnego wymiaru. Chwała walczącym o wolność narodów! Pamięć i cześć poległym! Bezwzględne potępienie agresorów – mogliśmy w tym roku przeczytać na stronach Urzędu Gminy Michałowice.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Mieszkańcy uczcili pamięć o bohaterach


To może Cię zainteresować: