W niedzielę, 13 sierpnia, msza święta w kościele św. Jadwigi Śląskiej, rozpoczęła uroczystości związane z upamiętnieniem 73. rocznicy tragicznej śmierci żołnierzy AK obwodu „Bażant”: płk. w stanie spoczynku dr Franciszka Grodeckiego, plut. pchor. Jana Garsteckiego, kpr. pchor. Bogusława Kołodziejskiego, kpr. Tomasza Pondra, sierż. Dionizego Rybińskiego i sierż. Józefa Sikorskiego.

Dla przypomnienia  podajemy, że tragedia była efektem zdrady. Niemcy 10 sierpnia 1944 r, wczesnym rankiem podjechali  pod magazyn, w którym była przechowywana broń pochodząca ze zrzutów na placówkę „Solnica” koło Grodziska Maz. Zaskoczona obsługa magazynu znajdującego się w piwnicy niewykończonego budynku mieszkalnego była bez szans. Dionizego Rybińskiego odłączono,  pozostałych zastrzelono, a następnie podpalono magazyn wraz z ich ciałami. Dionizy Rybiński został zamordowany w więzieniu w Radogoszczy. Nie wydał nikogo.

Po mszy świętej złożono kwiaty i zapalono znicze na grobie poległych na cmentarzu parafialnym w Milanówku, a następnie przy tablicy upamiętniającej to tragiczne wydarzenie, która znajduje się na skraju „Lasku Pondra”, przy ul. Wojska Polskiego, nieopodal zniszczonego magazynu broni.

W uroczystościach wzięli udział towarzysze broni poległych, w tym Ryszard Witkowski, który był członkiem obsługi magazynu ale tej nocy nie pełnił dyżuru, a słysząc wybuchy przybiegł z aparatem fotograficznym i tragedię uwiecznił na zdjęciach, przedstawiciele władz samorządowych Milanówka i powiatu grodziskiego, mieszkańcy Sierakowa z którego pochodził Jan Garstecki (przyjeżdżają od 4 lat, pokonując 300 km. trasę), przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół AK, harcerze, dzieci z samorządowego przedszkola wraz z panią Dyrektor i liczna grupa mieszkańców.

Następnie kilka krótkich przemówień okolicznościowych wygłosili: Przewodnicząca Rady Miasta Małgorzata Trębińska, Przewodniczący Rady Powiatu Jerzy Terlikowski, Jarosław Łoziński z Sierakowa i Ryszard Witkowski, który jak zwykle przekazując szereg ciekawych informacji kierowanych przede wszystkim do młodzieży przypomniał, że 24 listopada 2016 r, w Brindisi we Włoszech, w bazie lotniczej skąd od roku 1944 wylatywały samoloty do Polski z bronią i Cichociemnymi - odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Cichociemnym. Pan Ryszard Witkowski był obecny na tej uroczystości. Warto dodać, że wśród 316 Cichociemnych, którzy dokonali brawurowego skoku na teren okupowanej Polski był generał Leopold Okulicki, ostatni komendant Armii Krajowej, zamordowany przez komunistów.

Po przemówieniach, pani Maria Smoleń prowadząca uroczystość wręczyła podziękowania prywatnym osobom i instytucjom, które przyczyniły się do uświetnienia tej uroczystości. Wszystkim zgromadzonym wręczono pamiątkową widokówkę zaprojektowaną przez pana Mariusza Koszutę.

Część oficjalną zakończył koncert pieśni w wykonaniu: Anny Kraszewskiej, Barbary Wałaszek i Kariny Fedorec.

Oprawę uroczystości zawdzięczamy: Społecznemu Komitetowi Organizacyjnemu, Urzędowi Miasta Milanówka, Milanowskiemu Centrum Kultury oraz Stowarzyszeniu Przyjaciół Armii Krajowej w Milanówku.  

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: 73. rocznica tragedii w „Lasku Pondra”


To może Cię zainteresować: