Betlejemskie Światło Pokoju - 2010

Harcerze Hufca ZHP Milanówek im J. Kusocińskiego, w dniu 17 grudnia (piątek) o godz. 18.30 na Skwerze Ossendowskiego, jak co roku, przekazali władzom miasta i mieszkańcom Betlejemskie Światło Pokoju - symbol nadziei, miłości i pojednania. Były kolędy, życzenia i piękne lampiony ze Światełkiem, które harcerze przekazywali zebranym.

Akcję zapoczątkowało w 1986 Austriackie Radio i Telewizja w Linzu, jako działanie charytatywne na rzecz dzieci niepełnosprawnych i osób potrzebujących. Dzięki udziałowi w niej skautów, akcja obejmuje prawie całą Europę. Światło co roku przywożone jest z Betlejem do Wiednia, gdzie w katedrze przekazywane jest skautom z sąsiednich krajów. Następnie sztafetą trafia do najdalszych zakątków kontynentu.

Płomień z betlejemskiej Groty Narodzenia Pańskiego dotarł do Polski po raz 20.W Polsce akcję od 1991 roku prowadzą harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego, którzy odbierają Betlejemskie Światło Pokoju od skautów słowackich. Następnie, po uroczystej mszy świętej odprawianej w Kaplicy Betlejemskiego Światła Pokoju, zlokalizowanej na terenie Schroniska Górskiego ZHP "Głodówka", trafia do wszystkich chorągwi, hufców i drużyn harcerskich, a za ich pośrednictwem do mieszkańców miast i wsi. Betlejemskie Światło Pokoju z rąk harcerzy uroczyście przyjmuje m.in.: prezydent RP, prezes Rady Ministrów, marszałek Sejmu i prymas Polski. Polscy harcerze przekazują Betlejemskie Światło Pokoju również do wschodnich sąsiadów.


 
Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: