Idea Europejskich Dni Dziedzictwa narodziła się 3 października 1985 roku. Jest to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. Polska włączyła się do tej akcji w 1993 r. Tegoroczne dni odbywały się pod hasłem „Zabytkom na odsiecz! Szlakiem grodów, zamków i twierdz”. W tym roku bogaty program imprez przygotował Brwinów, Milanówek i Podkowa Leśna.

Imprezy organizowane w ramach Dni odbywają się co roku we wrześniu, jednocześnie w czterdziestu dziewięciu krajach Europy. Udostępniane są szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizowane są wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące. Uczestniczyliśmy w imprezach zorganizowanych w Milanówku. Inauguracja rozpoczeła się w piątek o godz. 18.00 wernisażem malarstwa prof. Jacka Dyrzyńskiego w Galerii „Ars Longa” Następnie w sali widowiskowej Milanowskiego Centrum Kultury odbył się koncert Leny Ledoff “Komeda-Chopin. Chopin-Komeda”.
W niedzielę, już od godz.11.00, mogliśmy odwiedzać „Wioskę Prasłowiańską”, która powstała przed Milanowskim Centrum Kultury i uczestniczyć w prezentacji pisania ikon, wyrabiania garnków, przygotowywania ziarna do wypieku chleba, tkania krajek, technik przygotowywania biżuterii, w pobieraniu i przetwarzaniu miodu, uzyskiwaniu barwników i kosmetyków. Oczywiście mogliśmy również popróbować swoich sił w tych różnych dawnych technikach, a nawet przymierzyć stroje i wczesnośredniowieczne uzbrojenie. Chętni mogli strzelać z łuku do tarczy.
Z przyjemnością wysłuchaliśmy koncertu muzyki dawnej w wykonaniu Grupy Radnyna. Wraz z licznymi rodzinami przyglądaliśmy się walkom Wikingów i Słowian w wykonaniu drużyny „Trygław”. Walczący prezentowali różne techniki walki, rodzaje broni, zbroje. Mogliśmy poznać między innymi bardzo poręczne i niebezpieczne topory i dowiedzieć się, do czego służyły. Dzieci uczestniczące w pokazie mogły przypuścić atak na chroniących się za tarczami wojów.
Myślę, że szczególnie dzieci, długo będą wspominać swoje zwycięstwa i klęski, w na szczęście bezkrwawych walkach z rówieśnikami, przy użyciu specjalnie dla nich przygotowanej broni.
Bardzo udana impreza.

 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Europejskie Dni Dziedzictwa - Milanówek


To może Cię zainteresować: