Europejskie Dni Dziedzictwa (EDD) są obchodzone w Polsce od ponad 25 lat, a ich celem jest przede wszystkim integrowanie społeczeństw wokół idei ochrony dziedzictwa kulturowego. Obchody, w roku 100-lecia gminy, były dwudniowe i zorganizowano je aż w 3 lokalizacjach:  14 września o godz.15:00 na zielonym terenie za Pomnikiem Bohaterów i o 20:00 w Parku im. Michała Lasockiego, zaś drugiego dnia przy ul. Szkolnej 3 (wydarzeniom drugiego dnia EDD poświęcimy odrębny artykuł).

Pogoda sprzyjała spotkaniom mieszkańców na Sąsiedzkim Pikniku Stulecia, który miał bardzo bogaty program, a uczestniczyli w nim poza licznymi mieszkańcami Milanówka, również goście z partnerskiego miasta Welzheim: burmistrz Thomas Bernlohr z radnymi i przedstawicielami Agencji Rozwoju Gospodarczego. Były przemówienia i powitania, w tym skierowane przez burmistrza Welzheim do nieobecnej na Pikniku Przewodniczącej Rady Miasta.

Następnie obaj Burmistrzowie wręczali dyplomy i upominki tym, których przepisy zostały zakwalifikowane do wydania w Sąsiedzkiej Książce Kucharskiej Miast Ogrodów (wybrane według konkretnego klucza obecności produktów lokalnych lub występujących  lokalnie w Podwarszawskim Trójmieście Ogrodów – cytat ze „Słowa wstępu od wydawcy”, którym jest Urząd Miasta w Milanówku). Wiele potraw, których przepisy znalazły się w Książce Kucharskiej, można było spróbować. Niestety, poza nalewkami – a szkoda! Oczywiście, każdy zainteresowany mógł otrzymać książkę gratis. Spragnieni, ale nie nalewek, mogli ugasić pragnienie „kranówką” o smaku różnych owoców, serwowaną przez Milanowskie Przedsiębiorstwo Wodno-Kanalizacyjne.

Poza propozycjami „dla ciała”, były również propozycje „dla ducha”. Warsztaty dla dzieci zorganizowali harcerze z Hufca im. Janusza Kusocińskiego. Wszyscy, również dzieci, mogli wziąć udział w grze, w której gracze wcielali się w turystów, poruszających się po szlakach łączących najbardziej charakterystyczne miejsca Milanówka. Dla „odważnych” Biblioteka Publiczna przygotowała pytania. Dobra odpowiedź była nagradzana książką. Sprawdziłam, pytania były łatwe. Była również wystawa zeskanowanych starych fotografii, pochodzących z Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej, prowadzonego przez Bibliotekę.

Na zakończenie Pikniku, o godz. 17:00, rozpoczął się koncert Małej Orkiestry Dancingowej, która proponując stare przeboje, głównie tanga i walce - zapraszała wszystkich do tańca. Niestety amatorów tańca było niewielu, ale utwory grane przez Orkiestrę podobały się i były nagradzane brawami.

O 20:00, w Parku im. Michała Lasockiego rozpoczął się spektakl „Tu powstał Milanówek”, w wykonaniu artystów ze Stowarzyszenia T- Art, pod kierunkiem Iwony Dornarowicz. Nie było sceny, ani widowni. Postacie wyłaniane z ciemności smugą światła reflektorów, pojawiały się w przestrzeni w kolejnych obrazach z pogranicza pantomimy i performance, by po paru chwilach rozpłynąć się i pojawić ponownie w innej scenie, w innym miejscu. Najbardziej czytelna była scena końcowa, w której cały zespół śpiewa pieśń: „…ale zbaw mnie od nienawiści i ocal mnie od pogardy Panie.”

Słowa uznania za  bardzo udany pierwszy dzień EDD należą się wszystkim, głównemu organizatorowi obchodów – Milanowskiemu Centrum Kultury oraz wolontariuszom, w tym: autorom przepisów kulinarnych,  harcerzom z Hufca im. J. Kusocińskiego i artystom z T-Art.

Zapraszamy do Galerii, w której zamieściliśmy wiele zdjęć.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Europejskie Dni Dziedzictwa w Milanówku


To może Cię zainteresować: