Małżonkowie Kijewscy odznaczeni Krzyżem Wolności i Solidarności

fot. IPN

Na wniosek z dnia 21 czerwca 2022 r. Instytutu Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu – Prezydent Andrzej Duda odznaczył Danutę i Zbigniewa Kijewskich Krzyżem Wolności i Solidarności. Z wnioskiem do IPN wystąpiła Fundacja Wdzięczności Niepokornym im. ks. Sylwestra Zycha. Wniosek Fundacji był poparty przez Urząd Miasta Milanówka.

Podstawą odznaczenia małżonków Kijewskich były również: oświadczenia świadków, materiały archiwalne IPN, oraz 2 publikacje: „Ludzie Nowej 1977-2007” i „Niepokorni 1976-1989. Mieszkańcy powiatu grodziskiego na rzecz wolności”.

Poniżej, krótkie przypomnienie zasług małżonków Kijewskich w działaniach na rzecz wolności.

Danuta Kijewska w 1980 r. była współorganizatorką struktur Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność w Fabryce „Mifam”. Następnie aktywnie pracowała w strukturach Związku w Fabryce Jedwabiu Naturalnego. Od połowy 1981 r. małżonkowie Kijewscy współpracowali z Niezależną Oficyną Wydawniczą (NOW-a). Od 13 grudnia 1981 r. do czerwca 1982 r. w domu Danuty i Zbigniewa Kijewskich była zlokalizowana konspiracyjna drukarnia, w której wydawano duże nakłady książek. Drukarnia ta nie została nigdy odkryta przez władze. Następnie, do czerwca 1984 r. mieścił się tam magazyn materiałów poligraficznych i punkt kolportażu niezależnych wydawnictw. W latach 1985-1989 małżonkowie prowadzili kolportaż wydawnictw drugiego obiegu. Należy pamiętać, że Zbigniew Kijewski był oficerem zawodowym Wojska Polskiego, nawigatorem lotnictwa. Narażał się więc, w sposób szczególny, na represje ówczesnych władz.

Zbigniewowi Kijewskiemu Krzyż Wolności i Solidarności wręczono 13 grudnia 2022 r. Uroczystość odbyła się w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych w Warszawie przy ul. Rakowieckiej 37. Danucie Kijewskiej, ze względu na zły stan zdrowia odznaczonej, w imieniu Prezydenta RP odznaczenie - Krzyż Wolności i Solidarności wręczył dr Tomasz Łabuszewski, dyrektor Oddziału IPN w Warszawie. Ceremonia odbyła się w miejscu  zamieszkania odznaczonej, w dniu 10 lutego 2023 r.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Małżonkowie Kijewscy odznaczeni Krzyżem Wolności i Solidarności


To może Cię zainteresować: