W dniu 9 grudnia br. w Urzędzie Miasta w Milanówku odbyła się uroczystość, podczas której poseł Bartłomiej Wróblewski wręczył Danucie i Zbigniewowi Kijewskim Medale Stulecia Odzyskania Niepodległości, przyznane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę.

Burmistrz Piotr Remiszewski, gospodarz uroczystości, przypomniał w skrócie zasługi obojga małżonków w latach 1976-1989:*

Danuta Maria Kijewska: ekonomistka; kolporterka wydawnictw i prasy podziemnej; współorganizatorka NSZZ „Solidarność” w Fabryce Narzędzi Chirurgicznych i Dentystycznych MIFAM oraz w Zakładach Jedwabiu Naturalnego w Milanówku; współpracownik Niezależnej Oficyny Wydawniczej NOWA; założycielka Fundacji „Człowiek - Człowiekowi” organizującej przez wiele lat w Milanówku wieczerze wigilijne dla samotnych i potrzebujących. Uhonorowana Odznaką Zasłużony Działacz Kultury (1999) i Milanowskim Liściem Dębu (2005).

Zbigniew Ludwik Kijewski:  żołnierz zawodowy, nawigator lotnictwa po Wyższej Oficerskiej Szkole Lotnictwa; radny Miasta Milanówka (1994-1998). Z działalnością opozycyjną związany od chwili uruchomienia w ich domu w 1981 r w Milanówku drukarni podziemnej Niezależnej Oficyny Wydawniczej NOWA, mimo iż zdawał sobie sprawę z ryzyka i ewentualnych konsekwencji zawodowych i osobistych. Uhonorowany Odznaką Zasłużony Działacz Kultury (1999)  oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta za zasługi na rzecz Wolności Ojczyzny, nadanym przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego (2008).

Wręczający Medale Stulecia Odzyskania Niepodległości - poseł Bartłomiej Wróblewski: prawnik specjalizujący się w prawie konstytucyjnym, nauczyciel akademicki, pasjonat historii w tym historii korporacji akademickich, zdobywca Korony Ziemi wspominał, z jakim trudem trafił do Danuty i Zbigniewa Kijewskich. Nazwiska odznaczonych były wymienione w książce „Ludzie Nowej”, a poza tym na nazwiska dziadka Juljusza i ojca Włodzimierza pana Kijewskiego natrafił studiując archiwa korporacji akademickich ZNICZ i LECHICJA. Potem było wiele telefonów do osób noszących to nazwisko, wymienionych w warszawskiej książce telefonicznej. Jedna z kolejnych osób okazała się kuzynem i to ona przekazała numer telefonu do odznaczonych małżonków.

Zbigniew Kijewski, w imieniu obojga uhonorowanych, podziękował Bartłomiejowi Wróblewskiemu za działania, które podejmował w celu Ich odznaczenia Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości.

Z powodu trwającej pandemii, na uroczystość wręczenia Medali Państwo Kijewscy mogli zaprosić tylko dwójkę przyjaciół, do których grona autorka tego artykułu ma zaszczyt się zaliczać

Serdeczne gratulacje.


*Zasługi Danuty i Zbigniewa Kijewskich są szczegółowo wymienione w publikacji „Niepokorni 1976-1989 Mieszkańcy Powiatu Grodziskiego na Rzecz Wolności” wydanej przez Archiwum Państwowe Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Odznaczeni Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości


To może Cię zainteresować: