W okresie przedświątecznym organizują je władze samorządowe, organizacje pozarządowe, w tym liczne w naszym powiecie kluby sportowe, właściciele i zarządy firm. Na niektóre z tych spotkań byli zaproszeni również przedstawiciele naszej redakcji. Nie wszędzie udało nam się być. Uczestniczyliśmy w dwóch spotkaniach wigilijnych w Milanówku.

Wigilia dla samotnych i potrzebujących

Te spotkania wigilijne przed 21 laty zainicjowała Danuta Kijewska z Fundacji Homo-Homini. Przez wiele lat organizowała je sama, później zaczął ją wspierać OPS, który od 5 lat jest głównym organizatorem spotkań. W prace organizacyjne włączyli się także harcerze, a od dwóch lat organizacje Caritas działające przy dwóch milanowskich parafiach.

W wigiliach dla samotnych i potrzebujących redakcja Obiektywnej Gazety Internetowej uczestniczy od kilku lat. Zawsze z uznaniem wyrażaliśmy się o idei, krytykując jednak pewne sytuacje, które naszym zdaniem, nie powinny mieć miejsca: stół dla VIP-ów, brak na wigilii zaproszonych księży, zbyt wystawna oprawa i catering (przed kilku laty w ZSG nr 1),  niewłaściwe miejsce (korytarz w Liceum Ogólnokształcącym przy Piasta) i sposób przygotowywania i rozdysponowywania świątecznych paczek.

To spotkanie wigilijne, zorganizowane ponownie w ZSG nr 1, nie miało już wcześniej wymienionych wad, poza ostatnią. Ładnie udekorowana sala i stoły, brak wyraźnego stołu dla VIP-ów, choć tu jeszcze co nieco można zrobić, liczny udział księży, właściwie dobrane potrawy, miła obsługa kelnerów z firmy cateringowej i dobra oprawa artystyczna, o którą zadbał jak zwykle niezawodny chór Lacrimosa z parafii Matki Bożej Bolesnej. Brawo!!!

Pozostał źle rozwiązany problem paczek. To, co działo się przy odbiorze paczek, które co roku przygotowuje OPS i przekazuje swoim podopiecznym za pokwitowaniem, a także odbiorze, a właściwie wyborze darów, które udało się zebrać Fundacji Homo-Homini, było tak żenujące, że nie sposób o tym pisać. Najwyższy czas, żeby wreszcie organizatorzy tego wigilijnego spotkania, w tym Caritas, przygotowali ze wszystkich zakupionych i zebranych artykułów wspólne paczki dla tych, którzy naszego wsparcie potrzebują i zastanowili się nad ich sposobem dostarczenia potrzebującym. Lista potrzebujących powinna być jedna. Nie dzielmy ich na naszych i waszych.
 
 
Spotkanie wigilijne Milanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku
W spotkaniach wigilijnych MU3W redakcja Obiektywnej Gazety Internetowej uczestniczyła drugi raz. W ubiegłym roku byliśmy zachwyceni pomysłem ekumenicznej wigilii, podczas której pastor Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego mówił o wigilijnych zwyczajach adwentystów, a potem pięknie zaśpiewał dwie pieśni.

Tym razem ucieszył nas pomysł zaproszenia do zapewnienia artystycznej oprawy tego spotkania – uczniów z ZSG Nr 1, o których artystycznych talentach na łamach Obiektywnej Gazety Internetowej pisałam wielokrotnie. MU3W nie pierwszy raz pokazuje, jak ceni sobie współpracę seniorów z młodymi mieszkańcami Milanówka. Wcześniej były to spektakle teatralne przygotowywane z okazji Festiwalu Otwarte Ogrody przez słuchaczki MU3W i uczniów Społecznego Gimnazjum przy ul. Brzozowej.

Spotkanie wigilijne odbyło się w sali konferencyjnej Urzędu Miasta przy ul. Spacerowej. Sala udekorowana obrazami namalowanymi przez słuchaczy MU3W i stoły pełne potraw również przez nich przygotowanych. Krótka wspólna modlitwa z księdzem prałatem Zbigniewem Szyszem z kościoła św. Jadwigi Śląskiej, poświęcenie opłatków, składane sobie życzenia i wzruszające jasełkowe przedstawienie w wykonaniu młodych artystów z ZSG Nr 1, wspieranych przez nauczycielki: Beatę Osiadacz i Barbarę Ślusarczyk. Należy podkreślić, że nie było to przedstawienie, które wcześniej mogliśmy oglądać w szkole, a przedstawienie przygotowane specjalnie dla słuchaczy MU3W, którzy często ze łzami w oczach wspólnie z dziećmi śpiewali kolędy, nagradzali ich występy gromkim brawami, a na koniec podziękowali słodkimi paczuszkami. Występy dzieci podziwiali także licznie zebrani ich rodzice.

Wielokrotnie sugerowałam, by spektakle przygotowywane przez uczniów „Jedynki” mogli zobaczyć nie tylko rodzice uczniów w szkole, ale także szersze grono mieszkańców Milanówka w Teatrze Letnim MCK. Ciągle mam nadzieję, że do tego dojdzie. Tymczasem cieszy docenienie artystycznych osiągnięć uczniów przez MU3W.
 
 
Atmosferę obu wigilijnych spotkań przybliżą Państwu liczne zdjęcia zamieszczone w Galerii. Na koniec przytoczę słowa pastora z ubiegłorocznej wigilii MU3W: Dobrze byśmy mieli świadomość, jaka jest intencja wigilijnego spotkania.
Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Wigilijne spotkania 2013


To może Cię zainteresować: