W niedzielę, 22 grudnia o godz. 16:00, w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 rozpoczęła się wieczerza wigilijna dla samotnych i tych, którzy z różnych powodów potrzebują wsparcia lub czują potrzebę spotkania w większym gronie i pokolędowania. Po 4 latach przerwy, gdy w poprzedniej kadencji wybrano inną formę wigilijnych spotkań, już drugi raz spotykamy się na wieczerzy, którą w tej formie zainicjowała w 1993 r Danuta Kijewska, prezes Fundacji Homo-Homini.

Tych, którzy dotarli sami lub z powodu trudności w poruszaniu się byli dowiezieni przez Ochotniczą Straż Pożarną lub Straż Miejską, witały elfy i św. Mikołaj. Na wielu twarzach wchodzących było widać zaskoczenie pięknie udekorowaną salą.

Zebranych powitał Burmistrz Piotr Remiszewski w towarzystwie współorganizatorów wieczerzy: dyrektora Milanowskiego Centrum Kultury – Anety Majak i kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej – Krystyny Kott. Burmistrz podziękował również wszystkim partnerom i sponsorom, bez wsparcia których ta wieczerza nie mogłaby się odbyć. Ich pełna lista znajduje się na plakacie, na stronie internetowej Urzędu Miasta. Podziękowania skierował również do pani Danuty Kijewskiej. (historię milanowskich wigilii dla samotnych i potrzebujących przypomniała gazeta Obiektywna w ubiegłym roku w artykule „Powrót do tradycji”). Podkreślił, że wszystkie potrawy podawane sprawnie do stołów przez uczniów Liceum Gastronomicznego z Grodziska Maz. były przygotowane przez milanowskie jednostki oświatowe.

Burmistrz złożył mieszkańcom  Milanówka życzenia świąteczne i noworoczne. Do życzeń dołączyli się milanowscy harcerze z Hufca im. Janusza Kusocińskiego, którzy Burmistrzowi i piątce milanowskich radnych obecnych na wieczerzy, przekazali Betlejemskie Światełko Pokoju, przypominając, że jego tegoroczne hasło brzmi „Światło, które niesie moc” i właśnie tej mocy życzyli mieszkańcom Milanówka. W imieniu radnych życzenia mieszkańcom złożył radny Leszek Kołodziejski.

Księża z parafii św. Jadwigi, po wspólnie odmówionej modlitwie, życzyli między innymi „Aby w te Święta narodził się Jezus w naszych sercach” i przypomnieli, że Bóg został człowiekiem, aby być z nami. Księża przynieśli opłatki i zebrani dzielili się nimi, życząc wzajemnie przede wszystkim zdrowia ale i radosnych, rodzinnych Świąt.

Po życzeniach miała miejsce wigilijna „uczta”, podczas której usłyszeliśmy wiele kolęd pięknie zagranych przez Milanowską Orkiestrę Dętą im. Feliksa Dzierżanowskiego, pod batutą  Tomasza Delimata. Jedną kolędę „Przybieżeli do Betlejem” zaśpiewali również zgromadzeni na wieczerzy.

A potem była prezentowa loteria. Mikołaj losował numerki, wcześniej rozdane uczestnikom wieczerzy, a osobie, która zgłosiła posiadanie tego numerku, prezent dostarczali wolontariusze. Były oczywiście rozmowy zwłaszcza tych, którzy się dawno  nie widzieli. Trudno nie dostrzec integracyjnego charakteru tak zorganizowanej wieczerzy wigilijnej.

W wieczerzy wigilijnej uczestniczył również Zastępca Burmistrza – Ryszard Raban.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Wigilijna wieczerza w Milanówku


To może Cię zainteresować: