9 kwietnia br. Milanówek pożegnał swojego Honorowego Obywatela, 96-letniego podharcmistrza Mieczysława Trząskiego, współtwórcę Szarych Szeregów w Milanówku i okolicy, komendanta „Zawiszaków”, prowadzących aktywną działalność konspiracyjną w okresie okupacji na terenie powiatu grodziskiego i w okolicy Żyrardowa, wieloletniego mieszkańca Milanówka.

Mszę świętą w intencji zmarłego, w milanowskim kościele pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej, odprawił ks. Bartłomiej Michalski. W wygłoszonej homilii ks. Bartłomiej, który miał bliski kontakt ze zmarłym przez ostatnie 7 miesięcy, poświadczył, że Pan Mieczysław był dobrze przygotowany na rozpoczęcie „nowego cyklu życia”.

Po mszy świętej, dwie wnuczki zmarłego, odczytały wzruszające fragmenty wspomnień członków licznej rodziny: żony, córek, wnucząt i prawnucząt. Ze wspomnień wynikało, że Pan Mieczysław był człowiekiem, który swoim bliskim wiele dawał i nie chodzi tu o wartości materialne, ale o sposób postrzegania świata i tego co w życiu jest najważniejsze. Ze wspomnień dowiedzieliśmy się również, że wieku 91 lat Pan Mieczysław chodził po tatrzańskich szlakach.

Po mszy świętej zebrani odprowadzili zmarłego na miejscowy cmentarz.

Panu Mieczysławowi w jego ostatniej ziemskiej drodze, poza liczną rodziną i znajomymi, towarzyszył poczet sztandarowy Hufca ZHP im. J. Kusocińskiego. Urząd Miasta reprezentował zastępca burmistrza Ryszard Raban.

O Panu Mieczysławie Trząskim pisaliśmy dwukrotnie: pierwszy raz kiedy podczas uroczystej sesji w dniu 23 września 2012 r, Rada Miasta na wniosek Andrzeja Pettyna z Towarzystwa Miłośników Milanówka nadała mu  tytuł Honorowego Obywatela Miasta i drugi raz w październiku tego samego roku, z okazji spotkania z Andrzejem Jaczewskim, który wspominał działania harcerzy z Szarych Szeregów, w okresie okupacji.

Zachęcamy do przeczytania tych dwóch artykułów. Do pierwszego dołączyliśmy życiorys, już nieobecnego pośród nas – Pana Mieczysława Trząskiego, opracowany przez Andrzeja Pettyna.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Milanówek pożegnał swojego Honorowego Obywatela