Wakacje minęły. To dobry moment na podsumowanie tego, co działo się w tym czasie w kulturze milanowskiej za sprawą Milanowskiego Centrum Kultury (MCK) i jego dyrektora Anety Majak. Sam program przedstawiony w końcu czerwca (oficjalnie Letnia Strefa Kąpieliska Retro otwarta została 27 czerwca) był bardzo obiecujący, ale organizatorzy musieli być przygotowani na niespodzianki ze strony letniej aury, wobec braku alternatywy lokalowej dla imprez „pod chmurką”, prowadzonych w Letniej Strefie.

Przygotowany przez MCK program składał się z kilku grup zajęć o odmiennym charakterze i adresowanych do różnych odbiorców. Pod hasłem „Latający animator” odbyło się najwięcej zajęć (praktycznie codziennie poza weekendami – na zapisy) w bardzo różnej formie: opieka nad dziećmi, animacje, gry sportowe i różnorodne warsztaty. Niedzielne imprezy w „Strefie dzieci”, to warsztaty plastyczne, przedstawienia teatralne i koncerty. „Aktywnie na trawie” - zajęcia skierowane dla różnych grup wiekowych (na zapisy): Tai Chi, Zumba dla dzieci, Fitness na trawie. Do wszystkich, bez względu na wiek i kondycję fizyczną, adresowane były sobotnie koncerty pod szyldem „Letnie granie”. Ta ostatnia formuła została podpatrzona i zrealizowana we współpracy z organizatorką „Sąsiedzkiego grania” w innych gminach - Katarzyną Gizińską.

 Z pewnością w organizacji tak różnorodnych zajęć nie pomagały przepisy i zalecenia wynikające z sytuacji epidemicznej (COVID-19), które były starannie przestrzegane.

Reporterzy Obiektywnej mieli możliwość uczestniczenia w czterech koncertach sobotnich i w niedzielnym przedstawieniu dla dzieci : „Pchła szachrajka”. O nich więc piszemy bardziej szczegółowo.

„Chcecie bajki. O to bajka, była sobie Pchła Szachrajka…” – tak zaczyna się jedna z najsłynniejszych bajek Jana Brzechwy. Tym razem w nieco innej formie przygody pchły co manier nie miała, przedstawili dzieciom Emilia Rutkowska i Dariusz Bekas z Teatru TAK. Ten duet jest już w naszym regionie dobrze znany. Aktorzy w ciekawych, zmienianych często kostiumach, zapraszali dzieci do wspólnej zabawy – śpiewania, tańczenia, a także nauki angielskich słówek. Spektakl odbył się, 23 sierpnia, o godz. 16.00, w Letniej Strefie, na terenie basenu miejskiego. Dał licznie zgromadzonym dzieciom wiele radości. Bawili się również rodzice.

O dwóch pierwszych koncertach w ramach „Letniego grania” pisaliśmy szczegółowo bezpośrednio po nich – oto linki do artykułów. Koncert REBEKI 4 lipca b.r. i tydzień później LUIS NUBIOLA TRIO z pewnością były bardzo interesujące i zachęcały do uczestniczenia w kolejnych.

Koncert zespołu LEEPECK (Piotra Lipki) w dniu 18 lipca jak zwykle otworzyła pani Aneta Majak z Katarzyna Gizińską. Piotr Lipka, to wokalista grający na gitarze i harmonijce ustnej a także kompozytor i autor tekstów. Był współzałożycielem zespołu Bohema. Grupa Bohema działała w latach 2000- 2008. Pozostawiła po sobie dwie płyty "Bohema" (2003) i "Santi Subito" (2006). W 2017 roku nagrał solowy album „Borderline” pod pseudonimem Leepeck. Na koncercie w Milanówku wykonywał zarówno utwory z repertuaru Bohemy jak i z albumu „Borderline”. Te ostatnie, w przeciwieństwie do pierwszych, brzmiących rockowo, to połączenie amerykańskiego folku z melancholijnymi wokalami.

Na bis były utwory własne oraz jeden z przebojów klasyki country z lat 60-tych ub. wieku z repertuaru Johnny'ego Cascha (zm. w 2003 r), w którym Leepeck zademonstrował bardzo tradycyjne, nawiązujące do stylu country, brzmienie głosu. Z Piotrem Lipką występowali: Janusz Tytman - gitara elektryczna, Michał Marecki - instrumenty klawiszowe. Menadżerem zespołu jest Jakub Tytman (nie było go na koncercie).

Koncert ZAGI odbył się 25 lipca. Powtarzając za informacjami w internecie: „Zagi to bardzo wyrazista i energetyczna postać na polskiej scenie muzycznej. Dziewczyna z gitarą – wokalistka, instrumentalistka, autorka muzyki i tekstów. Pisze dla siebie, ale również dla innych artystów. Zagi gra na instrumentach strunowych – gitarach, oraz ukulele. Inspiruje się otaczającym ją światem. Pisane przez nią piosenki są formą pamiętnika, w którym opisuje to, co czuje w niebanalny sposób. W swojej twórczości przeplata zamiłowanie do grafiki i filmu – jest autorką opraw graficznych swoich albumów i prowadzi swój kanał na youtube.

Pod tym pseudonimem Zagi – jest obecna na polskiej scenie muzycznej od 2011 roku”.

W drugiej połowie sierpnia pogoda pokrzyżowała plany „Letniego grania”, dlatego koncert Suzi planowany na 22 sierpnia i koncert dla dzieci w wykonaniu artystów z Teatru Tak zostały przeniesione do XV edycji Festiwalu Otwarte Ogrody. Koncert z cyklu „Letnie Granie” Karoliny Cichej przewidziany na 29 sierpnia odbędzie się 19 września. Jest to ilustracja ryzykownych sytuacji w jakich organizatorzy (MCK) uzależnieni od pogody  muszą przygotowywać (najczęściej z dużym - a  czasem daremnym -  nakładem pracy) letnie imprezy. Warto o tym pamiętać bijąc brawa po wspaniałych koncertach.

W galerii prezentujemy zdjęcia z występów, na których byli nasi reporterzy.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Milanowska kultura „pod chmurką”