Cerkiew znajduje się w Baligrodzie i została wzniesiona w 1829 r. z fundacji Onufrego Krasznickiego. Kiedyś była piękna i służyła żyjącym tam ludziom. Tych ludzi już nie ma. Są jednak inni, tacy jak Jarek Tomaszewski, który poświęcił kilka lat życia dla jej ratowania od zagłady.

O pasji Jarka Tomaszewskiego dowiedzieliśmy się dzięki Stawiskiemu Klubowi Pań, który w niedzielę, 4 lutego zorganizował z Nim spotkanie. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji kilkunastominutowego filmu poświęconego ratowaniu cerkwi w Baligrodzie.

Jarek Tomaszewski wykonał kilkanaście pieśni, akompaniując sobie na gitarze. Koncert rozpoczęła ukraińska dumka. Następnie były równie liryczne pieśni poświęcone Bieszczadom, przyjaciołom spotkanym na wędrówkach po Bieszczadzkich szlakach, herbaciarni, w której odbył się pierwszy koncert na rzecz cerkwi, o Leśnym Dworze – zrealizowanym marzeniu Piotra z Wetliny, o ratowanych od zagłady lipach, o nieistniejącej wsi Caryńskie, o barwinku przykrywającym niebieską poduszką mały przycerkiewny cmentarz. Była również wzruszająca pieśń poświęcona obecnej na koncercie żonie artysty i humorystyczna piosenka dedykowana córce.

Swoje pieśni Jarek Tomaszewski przeplatał bardzo ciekawymi wspomnieniami. Słuchając koncertu i snutych wspomnień, poznawaliśmy Go jako: romantyka, pasjonata, przyjaciela bieszczadzkiej przyrody i mieszkających tam ludzi, człowieka odnoszącego się z szacunkiem do kultury mieszkańców tamtego regionu, próbującego ratować od zapomnienia to, co jeszcze po nich zostało. Dobrze, że są jeszcze tacy ludzie.

My, którzy walczymy o zielony Milanówek, o uratowanie od zapomnienia Jana Szczepkowskiego, o ocalenie willi Waleria oraz willi i parku w Turczynku – doskonale rozumiemy Jego pasję i życzymy, by Mu się udało. To jednak zależy również od nas wszystkich. Dlatego podajemy numer konta Stowarzyszenia Ratowania cerkwi w Baligrodzie, które podejmuje działania na rzecz odrestaurowania tej świątyni:

58 8642 1012 2003 1203 5694 0001gorąco, zachęcając Państwa do wsparcia tej pięknej idei.

Uczestnicy spotkania w Stawisku ofiarowali na ratowanie cerkwi w Baligrodzie ponad 1400 zł. Zainteresowanych działaniami podejmowanymi dla ratowania cerkwi odsyłamy na stronę www.bieszczady.pl

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: