Stało się! Już 21 listopada Milanowskie Centrum Kultury będzie mogło pochwalić się trwającymi od wielu tygodni efektami prac nad Wirtualnym Muzeum Jana Szczepkowskiego, który swoją twórczością zapisał się na kartach historii rzeźby i malarstwa okresu międzywojennego. Będzie to pierwsza taka ekspozycja tego mało znanego, ale cenionego polskiego artysty.

Jan Szczepkowski to polski rzeźbiarz i malarz, dyrektor Miejskiej Szkoły Sztuk Zdobniczych i Malarstwa w Warszawie w latach 1925-1939. Jego dzieła to m.in. Sarkofag Wawelski, pomniki na Placu Teatralnym i płaskorzeźby na fasadzie Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie czy Fryz na sali Obrad Sejmu RP. Po wojnie uczestniczył także w rekonstrukcji wielu warszawskich zabytków i pomników, a ostatnie lata spędził w Willi Waleria w Milanówku, gdzie mieściło się prywatne muzeum artysty. Budynek ten został zakupiony przez miasto i to tu w przyszłości ma się znajdować stacjonarne muzeum. Zanim jednak budynek przejdzie remont, uruchomione zostanie muzeum wirtualne, które przybliży nam życie i twórczość artysty. O to przez klika lat starała się dyrektor Milanowskiego Centrum Kultury  – Aneta Majak, której udało się pozyskać dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 30 tys. zł, przeznaczonych na digitalizację zabytków ruchomych wpisanych do rejestru. A będą to rzeźby gipsowe i drewniane, fotografie i szkice projektów oraz przedmioty codziennego użytku i meble, które wszystkie są odzwierciedleniem przełomowych momentów polskiej historii i zmieniających się trendów w sztuce.

- Pomysł na powstanie Muzeum już wiele lat temu zrodził się w głowie pani dyrektor. Już wielokrotnie podejmowane były próby podejścia do tematu przez rozpisywanie różnych projektów. W końcu udało nam się wspólnymi siłami uzyskać dofinansowanie, dzięki czemu mogliśmy ruszyć. Jako koordynator projektu zgromadziłem ludzi, którzy podjęli się realizacji i od tamtego czasu, czyli od kwietnia, zaczęliśmy gromadzić materiały i przeprowadzać digitalizację. Warto zaznaczyć, że przy tym nie współpracujemy z żadną firmą zewnętrzną. Całość została wykonana przez ludzi, którzy poczuli wartość sentymentalną i więź z tym projektem. Jest to więc 8-osobowy zespół, składający się z młodych ludzi z pasją do kultury  – wspomina Tobiasz Bułynko.

Pasja jest tu bardzo istotna, bo wykonano tu ogrom pracy. Cyfrowe wizerunki obiektów opracowane zostały za pomocą profesjonalnych metod i sprzętu, a dodatkowo uzupełnione o opisy, teksty kontekstowe i materiały edukacyjne w formie nowoczesnej prezentacji. Karty zabytków opatrzone są również specjalnymi kodami QR, dzięki czemu wystawę będzie można obejrzeć również za pomocą urządzenia mobilnego. Co ciekawe, dzieła podziwiać będą mogły także osoby z niepełnosprawnościami, bo zastosowano audiodeskrypcję.

Jest to krok w przyszłość, bo do muzeum faktycznie idziemy i oglądamy rzeźby. Niestety, Milanówek nie ma możliwości wystawić tych prac, więc postanowiliśmy udostępnić tę kolekcję w formie wirtualnej. Pomogła w tym technika 3D. Jako że rzeźby są obiektami przestrzennymi i zależało nam, aby w tej formie również zostały przedstawione, dlatego też znaczna część eksponatów, bo aż 60 modeli, będzie przedstawiona w formie obiektów 3D  – dodaje koordynator projektu. Co ważne, tak pieczołowicie wykonane zdjęcia i modele posłużą nie tylko lepszemu odbiorowi wystawy, ale także w przyszłości do przeprowadzania zabiegów konserwatorskich, robieniu kopii czy ochronie przed zniszczeniem.

Wszystkie zdjęcia oraz modele 3D będzie można bezpłatnie obejrzeć na stronie muzeum. Oczywiście autorzy projektu będą go dalej rozwijać. Choć już jest to bardzo nowoczesna forma udostępnienia dzieł, myśli się także o stworzeniu wirtualnej przestrzeni VR, w której będzie można się poruszać i oglądać te obiekty. Nie wykluczone, że zalążek tego zobaczymy w sobotę (21.11), gdy o godzinie 17.00 będziemy świadkami otwarcia muzeum. Oczywiście ze względów sanitarnych (choć w tym przypadku jest to uzasadnione podwójnie) transmisję z inauguracji obejrzeć będzie można on-line za pośrednictwem live streamingu na kanale Youtube „Wirtualne Muzeum Jana Szczepkowskiego”. W programie przewidziano prezentację projektu, otwarcie wystawy pt. „Jan Szczepkowski – rzeźbiarz zapomniany” oraz wirtualne oprowadzenie po wystawie.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Projekt ludzi z pasją


To może Cię zainteresować: