W miniony piątek, 10 listopada, Piotr Remiszewski - burmistrz elekt, uczestniczył na Zamku Królewskim w Warszawie w otwarciu wystawy „Znaki Wolności – o trwaniu polskiej tożsamości narodowej”. Na tej rekordowej, obejmującej 30 sal i ponad 500 dzieł sztuki wystawie wyeksponowane zostały trzy dzieła autorstwa Jana Szczepkowskiego, będące własnością miasta Milanówka.

- Ekspozycja jest „Polaków portretem własnym” – mówił podczas otwarcia Prezydent Andrzej Duda – Można patrzeć na tę wystawę i obserwować w niej różne, niezwykle ważne elementy: ludzi, nie tylko bohaterów,  ale i tych zwykłych, którzy o tę niepodległość i wolność dla nas walczyli. Można obserwować po prostu Polskę, taką, jak ona wyglądała i wygląda. Można obserwować też walkę, o wolność, o prawdziwą niepodległość i prawdziwą suwerenność.

Wystawa w sposób chronologiczny przedstawia historię walk o niepodległość, oraz obronę i umacnianie narodowej tożsamości w latach 1914–1989. Dzięki aktywności Milanowskiego Centrum Kultury zwiedzający wystawę mogą zobaczyć trzy dzieła Jana Szczepkowskiego - dwa drewniane anioły z kapliczki Bożego Narodzenia oraz projekt sarkofagu Marszałka Józefa Piłsudskiego autorstwa Jana Szczepkowskiego.

Milanowski akcent na tak ważnej wystawie nie może nie cieszyć. Jest on ważny zarówno dla promocji miasta jak również dla jeszcze ciągle niedocenianego artysty. Burmistrz Piotr Remiszewski zapowiada jednocześnie, że będzie dążył do tego, by podczas rozpoczynającej się kadencji dzieła Jana Szczepkowskiego opuściły piwnice i zaczęły być eksponowane w miejscu, w którym powstały – w Willi Waleria.


Na temat renowacji pokrywy sarkofagu Józefa Piłsudskiego  i wcześniejszej wystawie w Muzeum Wojska Polskiego, gdzie pokrywa była wystawiana pisaliśmy w artykułach:

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Wystawa „Znaki wolności” z milanowskim akcentem