W najbliższą niedzielę, 7 kwietnia odbędzie się pierwsza tura wyborów samorządowych – najważniejszych dla naszych małych ojczyzn. Są one jednocześnie najtrudniejsze w przeprowadzeniu i zdarza się tu najwięcej nieważnych głosów. Na co musimy zwrócić uwagę, idąc na głosowanie?

Wybory samorządowe wiążą się niestety, z nieco mniejszą frekwencją niż inne wybory. W 2018 r. jedynym regionem, w którym frekwencja wyniosła ponad 60 proc. było Mazowsze.

Tego dnia mieszkańcy uprawnieni do głosowania otrzymają cztery karty do głosowania, zawierające listę:

  • kandydatów do rady gminy;
  • kandydatów do rady powiatu;
  • kandydatów do sejmiku województwa;
  • kandydatów na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.


W dniu wyborów lokale wyborcze będą czynne w godzinach 7.00 – 21.00. Głos można oddać tylko na jednego kandydata na każdej z otrzymanych kart. Głos będzie ważny, jeśli w kratce przy nazwisku danego kandydata postawiony zostanie znak „X”. W sytuacji, gdy na karcie zabraknie przecięcia lub krzyżyki zostaną postawione przy nazwiskach kilku kandydatów, głos zostanie uznany za nieważny.

Jeżeli natomiast zarejestrowany został tylko jeden kandydat, wówczas na karcie do głosowania pojawi się tylko jedno nazwisko, przy którym dostępne będą dwa pola - „za” i „przeciw”. Kandydat będzie uznany za wybranego, jeżeli uzyska więcej niż połowę głosów „za”. Taka sytuacja w naszej okolicy będzie miała miejsce w jednej w Gminie Nadarzynie, gdzie obecnie urzędujący wójt nie ma żadnego przeciwnika.

W przypadku, gdy w wyborach na wójta, burmistrza lub prezydenta żaden z kandydatów nie uzyskał ponad 50 proc. głosów poparcia, konieczna będzie druga runda głosowania, która odbędzie się 21 kwietnia.

Sporo zmian zaszło w wyborach do powiatu w powiecie grodziskim. Przede wszystkim Milanówek stracił jednego radnego, choć widząc obecną aktywność milanowskich radnych, a zwłaszcza wicestarosty Krzysztofa Filipiaka, trzeba mieć nadzieję, że większa konkurencja poprawi ich działania. Na zmianie tej skorzystał Grodzisk Mazowiecki, w którym wydzielono tereny wiejskie do oddzielnego okręgu. To nie jedyna zmiana dla mieszkańców Grodziska. Zmieniony został podział na okręgi do rady miasta. Co ważne, zmieniły się siedziby niektórych komisji obwodowych, czyli miejsc, w których możemy oddać głos. Część z nich została przeniesiona do hali widowiskowo-sportowej CAIiS.

Warto na koniec dodać, że od godziny 00:00 w sobotę trwa cisza wyborcza. Zabroniona jest w tym czasie jakakolwiek agitacja.

Pamiętajmy, że nasz głos w tych wyborach ma największe znaczenie. To właśnie w poprzednich wyborach w kilku przypadkach o wyborze radnego reprezentującego mieszkańców zadecydowały pojedyncze głosy. W niektórych gminach wójtowie zostali wybrani przewagą kilkudziesięciu głosów. Dlatego idźmy na wybory! Nie pozwólmy, by ktoś inny decydował za nas!

 

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: