Rozmowa z Komendantem

Przed zbliżającą się 104. rocznicą odzyskania niepodległości pragniemy przedstawić wyjątkową i ciekawą książkę dr Dariusza Kaczanowskiego „Życie dla Polski – z Komendantem Józefem Piłsudskim, moja rozmowa o niepodległości”.

Przekonanych o tym, że już nie da się napisać nowej i intrygującej książki o Józefie Piłsudskim, chcemy poinformować, że można! Tego zadania z sukcesem podjął się dr Dariusz Kaczanowski.

Książka jest rozmową autora z komendantem… i nim czytelnicy zaczną się zastanawiać, jak to jest możliwe, że autor przeprowadził taką rozmowę, pragniemy wyjaśnić tę odważną koncepcję. Książka ta jest zbiorem cytatów, wywiadów i listów pisanych przez Piłsudskiego, starannie wybranych przez autora i przedstawionych w formie rozmowy. Całość podzielona została na rozdziały odpowiadające etapom życia marszałka: Towarzysz, Bojowiec, Komendant, Naczelnik i Marszałek. Pomimo wielkiego szacunku dla swego adwersarza, dr Kaczanowski nie unika tematów trudnych i kontrowersyjnych, jednocześnie pozwalając nam prześledzić ewolucję jego poglądów.

Warto dodać, że pomimo wielkiej wartości merytorycznej, książka nie jest trudną w odbiorze pozycją naukową, a lekką i przyjemną w odbiorze lekturą, dzięki której każdy może poznać postać Józefa Piłsudskiego.

Wszystkich zainteresowanych książką zapraszamy na spotkanie z dr Dariuszem Kaczanowskim 10 listopada o godz. 18.00 do Pałacyku Tyrolskiego przy ul. B. Limanowskiego 41 w Żyrardowie.

Warto zaznaczyć, że książka to nie jedyna inicjatywa autora warta uwagi. 11 listopada o godz. 9:30 na „Skwarze Niepodległości” w Żyrardowie (naprzeciw dworca) odsłonięty zostanie pomnik, którego jednym z pomysłodawców jest autor. Pomnik Józefa Piłsudskiego w Żyrardowie został wybudowany staraniem Żyrardowskiego Towarzystwa Patriotycznego „Niepodległa” i dofinansowany ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Autorami pomnika są: prof. Mariusz Białecki z ASP Gdańsk oraz arch. Aleksander Konarski.

Koncepcja pomnika jest oryginalną propozycją nie tylko oddającą hołd Komendantowi (Józefa Piłsudskiego przedstawiono w mundurze Komendanta I Brygady Legionów Polskich), ale upamiętniającą m.in. wywalczenie przez jego Legiony niepodległości (forma memoratywnego kopca składającego się z trzech części symbolizujących podzielone ziemie polskie pomiędzy zaborców oraz detal w formie pierścienia z napisem Bóg-Honor-Ojczyzna i godłem z 1919 r., który symbolicznie je scala). Autorzy pomnika chcieli w ten sposób nawiązać do słów Józefa Piłsudskiego podkreślających wagę wymarszu Pierwszej Kadrowej 6 sierpnia 1914 r., od którego rozpoczęła się legionowa epopeja zakończona wskrzeszeniem Niepodległej 11 listopada 1918 r.:

Monumentalny, 6 metrowy, pomnik Józefa Piłsudskiego jest wyjątkowy, zarówno pod względem artystycznym, jak i formy upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zapraszamy na oba wydarzenia!

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: