17 lutego w Grodzisku Mazowieckim w Willi Radogoszcz mieszkańcy miasta, mogli wysłuchać wykładu wygłoszonego przez Waldemara Czechowskiego pt.” Tajemnice ludu Ajnów, czyli rzecz o Bronisławie Piłsudskim”. To ciekawe wydarzenie, połączone z projekcją filmową przyciągnęło wielu mieszkańców.

Spotkanie poświęcone było postaci Bronisława Piłsudskiego – starszego brata Marszałka, Józefa Piłsudskiego – zesłańca, etnografa i bohatera, prowadzącego badania na temat tajemnic ludu Ajnów. W XIX w. Bronisław Piłsudski badał obrzędowość ludu Sachalinu  tej ostatniej wyspy, w wielkim morzu Rosji. Jak sam stwierdził, wyspa ta stanowiła więzienie, była miejscem wygnania – mówił Waldemar Czechowski, operator, reżyser filmowy, scenarzysta oraz autor wielu filmów dokumentalnych. Jak można było się dowiedzieć z filmu, Bronisław Piłsudski trafił na wyspę Sachalin wskutek powiązania z zamachem na cara. Za sprawą przeżytych zdarzeń, Bronisław Piłsudski zdecydował się napisać książkę o tej nieludzkiej wyspie. Warto wspomnieć, iż w wieku 16-17 lat prowadził także dzienniki Sachalinu. Jest także i twórcą słownika Ajnów.

- Nieszczęśliwy człowiek, ale piękny w swojej dumie naukowca i patrioty Polsko-Litewskiego – mówił Waldemar Czechowski. Bronisław Piłsudski jako działacz społeczny na Litwie, w Polsce, Rosji, Japonii, Szwajcarii i Francji, był związany w różnymi środowiskami kulturowymi. Relacje utworzone z ludem Ajnów były na tyle bliskie, że pozwoliły starszemu bratu Józefa Piłsudskiego poznawać i dojrzewać z owym ludem. Badania przeprowadzone przez badacza Dalekiego Wschodu dotyczące języka i kultury ludów Sachalinu i japońskiej wyspy Hokkaido do dziś stanowią skarb nauki i dziedzictwo odległego plemienia. Na wałach woskowych i kliszach fotograficznych zachowały się obrazy ludu Ajnów.

Na zakończenie publiczność podjęła dyskusję z prowadzącym, zadając mu pytania nawiązujące do filmu. Spotkanie było niezwykłym doświadczeniem, lekcją oraz historią, która pozwoliła odkryć ciekawostki z nieznanego i najbardziej tajemniczego ludu Ajnów. To o czym warto wspomnieć, to plan realizacji spotkań o podobnej tematyce, w których uczestnicy będą mogli podjąć czynne działania.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Historia ludu Ajnów – tajemnicze odkrycie Bronisława Piłsudskiego


To może Cię zainteresować: