„Wspólne historie” to hasło tegorocznych, jubileuszowych Splotów. Podczas obchodów zorganizowano pokazy filmowe, warsztaty artystyczne, ciekawe spotkania czy koncerty. Wszystkie wydarzenia na przełomie 15-25 lutego odbyły się na terenie Grodziska Mazowieckiego.

15 lutego rozpoczęła się 10 odsłona Splotów. Tradycyjnie w 83. rocznicę likwidacji getta w Grodzisku złożono kwiaty pod pomnikiem w miejscu synagogi. Spotkaniu towarzyszyli przedstawiciele władz miasta. Następnie w Mediatece przygotowano koncert „Wiera Gran od serca”. Wokalistka Monika Chrząstkowska wystąpiła na scenie wraz z zespołem, w składzie: Franciszek Wajdzik (pianino), Kuba Chmielarski (gitara), Bartozzi Wojciechowski (bas). Utwory w formie ballady nawiązywały do miłości romantycznej. Historia tytułowej bohaterski koncentruje się na karierze, przeżyciach związanych z gettem, oskarżeniem o kolaborację, procesami, emigracjami oraz chorobie psychicznej.

Od 16 do 18 lutego w Kinie Wolność zaprezentowano projekcje dwóch filmów: „Pieśni ziemi” i „Światłonoc”. W międzyczasie 17 lutego spacer historyczny pod nazwą „Miasto Wielu Wyznań” poprowadził historyk Łukasz Nowacki.

Niedzielny spektakl natomiast, przygotowany 18 lutego przez Ulę Jarosiewicz, cieszył się wysoką frekwencją. Na widowni zabrakło miejsc dla gości przybyłych kilka minut przed rozpoczęciem widowiska. Zespół MIRO IŁO liczący 6 członków wystąpił w profesjonalnych cygańskich strojach. Spektakl poetycko-taneczny „Romska Poezja Splątana Tańcem” opowiadał historię romskich poetów: Teresy Mirgi, Edwarda Dębickiego, Karola Parno Gierlińskiego i Papuszy czy Bronisławy Wajs.

Następnego dnia w Willi Radogoszcz premierę filmu „Ścieżki Życia” w reż. Krzysztofa Gajewskiego poprzedzała dyskusja przeprowadzona na temat ochrony cmentarzy żydowskich w Polsce. Sama ekranizacja jest obrazem prac archeologicznych na żydowskim cmentarzu na Targówku. Warsztaty tworzenia mandali odbyły się w godzinach wieczornych 20 lutego. Katarzyna Staniak-Litwińczuk odpowiadała za poprowadzenie zajęć w Mediatece.
W Willi Radogoszcz ponownie 21 lutego dla zainteresowanych emitowano krótkometrażowy film „Porcelit”. Dokument koncentruje się na nieistniejących już Zakładach Porcelitu Stołowego „Pruszków”. W filmie przytoczone zostały rozmowy z pracownikami zakładów, projektantami ceramiki, a także badaczami historii. Po zakończeniu transmisji miała miejsce rozmowa z reżyserką Ewą Golis.

W poprzedzającym dniu, poczekalnia PKP stanowiła centralne miejsce prowadzenia wykładu. Gospodyni Agnieszka Aysen-Kaim opowiedziała historię Polaka, Wojciecha Bobowskiego vel Ali Ufki Bey porwanego przez Tatarów. Za aranżację orientalnej muzyki odpowiadała Marta Maślanka.
Ostatni z cyklu spacerów historycznych „Miasto Dwóch Narodów” jubileuszowych Splotów 2024 zamykały odwiedziny m.in. na cmentarzu żydowskim w Grodzisku Mazowieckim. Na szlaku można było zobaczyć np. zachowane nagrobki z czasów po II wojnie światowej z napisami w języku jidysz oraz oryginalną bramę cmentarza z 1920 r.

Grodziskie Spotkania Wielokulturowe zakończył koncert w wykonaniu Kapeli ze Wsi Warszawa & Bassałyki. 25 lutego sala widowiskowa w Centrum Kultury tłumnie zgromadziła mieszkańców miasta i okolic. Ostatni przybyli interesanci zajęli miejsca na schodkach czy specjalnie udostępnionych krzesłach. Tego wieczoru wybrzmiała folkowa, słowiańska i jamajska muzyka.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Sploty – tradycje o wielokulturowym znaczeniu


To może Cię zainteresować: