Pod wspólnym niebem

fot. Kamil Kubacki

Jak co roku, w lutym mieszkańcy Grodziska powracają wspomnieniami do miejsc tworzących wielokulturową tradycję ich małej ojczyzny. To wszystko dzięki festiwalowi Sploty tradycyjnie rozpoczynającego się uroczystościami w miejscu dawnej synagogi.

Tak też było i w tym roku. W poniedziałek 6 lutego upamiętniono żydowskich obywateli Grodziska, których tragiczny los zapisał się na kartach historii miasta. W wyniku zdarzeń z 1941 r. ponad trzy tysiące obywateli pochodzenia żydowskiego z Grodziska Mazowieckiego, na rozkaz niemieckiego okupanta, wywieziono do Warszawy. – Trwająca blisko cztery stulecia historia Grodziska jako miasta dwóch narodów – polskiego i żydowskiego zakończyła się wyrokiem niemieckiego okupanta w lutym 1941 r. Wówczas doszło do likwidacji miejscowego getta, w którym przebywało blisko 6 tysięcy osób, w tym gronie – licząca trzy i pół tysiąca mieszkańców naszego miasta. Jak co roku stajemy w miejscu, w którym wznosiła się „wielka synagoga”, aby przywołać pamięć o grodziskich Żydach, którzy tworzyli tożsamość i koloryt naszego miasta oraz przyczyniali się do jego rozwoju, a których udział w życiu Grodziska został tak brutalnie przerwany. – mówił Łukasz Nowacki, specjalista do spraw historii Grodziska Mazowieckiego.

Po oficjalnej części uroczystości w Centrum Kultury rozpoczął się koncert w wykonaniu artystów Teatru Żydowskiego pod tytułem „I Bóg zakrył swoją twarz”. Salę wypełniły dźwięki utworów napisane podczas czasów Zagłady w języku jidysz. Na scenie wystąpili: Teresa Wrońska – akompaniament, Monika Chrząstowska oraz Henryk Rajfer – śpiew i recytacja. Poetyckie kompozycje miały charakter wspomnieniowy i nostalgiczny.

Tegoroczna, 9. edycja Grodziskich Spotkań Wielokulturowych zatytułowana została "Pod wspólnym niebem". Nazwa ta symbolizuje poszanowanie kultur obywateli pochodzących z innych nacji. SPLOTY rozpoczęły się 5 lutego, a ich zakończenie przypada na 19 lutego. Każdy z mieszkańców może wziąć udział w kreatywnych i rozwojowych wydarzeniach organizowanych w tym czasie na terenie Grodziska Mazowieckiego. Zapraszamy do udziału w Splotach.

W weekend czekają nas dwa pokazy filmowe w Kinie Wolność. Zachęcam zainteresowanych do obejrzenia projekcji Godland oraz River – mówiła Aldona Józefowicz, organizatorka Splotów. - Dodatkowo w sobotę, w godzinach popołudniowych odbędzie się spacer „Szlakiem grodziskich Żydów”, który poprowadzi Łukasz Nowacki. Niezwykły koncert grupy SENTIDO „Muzyczny Świat Orientu” odbędzie się w poniedziałek 13 lutego o godz. 19:00 w Mediatece. Uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać różnorodnych dźwięków muzyki oraz zobaczyć pokaz tańca orientalnego. We wtorek 14 lutego, w Kinie Wolność o godz. 18:00 zaplanowana jest premiera filmu Polański, Horowitz, Hometown. W dniach 15 i 16 lutego w Mediatece prowadzone będą warsztaty nauki tańca cygańskiego, na który obowiązują zapisy. W piątek o 17:30 zaplanowane jest interesujące spotkanie z Waldemarem Czechowskim, który opowie o Bronisławie Piłsudskim, bracie marszałka, który badał dalekie kultury, między innymi lud Ajnów. W tym dniu odbędzie się również krótki pokaz filmowy. Następnego dnia, zgodnie z harmonogramem o godz. 14:00 ma miejsce spacer szlakiem Grodziska, miasta wielu wyznań. 18 lutego odbędą się warsztaty wycinanek żydowskich organizowane o godz. 12:00 w Willi Radogoszcz. W ostatnim dniu Splotów czyli 19 lutego odbędzie się o godz. 17:00 koncert DAGADANA.

- Sploty organizowane są po to, aby uwrażliwić ludzi na inne kultury, pokazać, że osoby o różnych wyznaniach, religiach czy normach są tacy sami, jak my wszyscy i należy ich traktować, jak równych sobie. Ponadto, warto także pielęgnować pamiętać o kulturach narodowych, których już nie ma – mówiła Aldona Józefowicz, organizatorka Splotów.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Pod wspólnym niebem


To może Cię zainteresować: