W miejscowościach całej Polski, w dniu 1 września, odbywały się różnego rodzaju uroczystości, przypominające tę tragiczną datę wybuchu II Wojny Światowej – 1 września 1939 roku. Zwykle w programach uroczystości jest złożenie kwiatów na grobach poległych, msza święta w intencji Ojczyzny i poległych na różnych frontach II Wojny Światowej oraz okolicznościowe koncerty.

Podobnie było również w Milanówku. O godz. 17:15, na miejscowym cmentarzu, złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach poległych żołnierzy. Następnie w intencji walczących i poległych w obronie Ojczyzny, o godz. 18:00 w kościele świętej Jadwigi  została odprawiona  msza święta z udziałem: pocztów sztandarowych, przedstawicieli władz samorządowych gminy i powiatu oraz mieszkańców. Oprawę wokalno-muzyczną mszy uświetnił pan Dariusz Biernacki, Capella Milanoviensis i pani Aleksandra Brzeska – akompaniament.

Po mszy świętej zebrani przeszli na pobliski Plac im. Stefana Starzyńskiego, gdzie pod Pomnikiem Bohaterów złożono wiązanki kwiatów. Tu również burmistrz Wiesława Kwiatkowska wygłosiła krótkie przemówienie nawiązujące do tych tragicznych wydarzeń i podziękowała wszystkim za przybycie, ale przede wszystkim dzieciom i młodzieży, które licznie uczestniczyły w uroczystości.

Uroczystość zakończył koncert, w którym usłyszeliśmy pieśni w wykonaniu pani Barbary Wałaszek i pana Dariusza Biernackiego. Panu Dariuszowi akompaniowała pani Aleksandra Brzeska.

Grodziskie uroczystości były kolejnym w ostatnim czasie ważnym wydarzeniem o którym nie mogliśmy dowiedzieć się z serwisu dezinformacyjnego grodzisk.pl. Pomimo tego przyszło na nie wielu mieszkańców. Obchody rozpoczęły się o godzinie 15.00 koncertem patriotycznym w wykonaniu młodzieży z grodziskiej Szkoły Podstawowej nr 6 i Zespołu Szkół nr 1. Poruszający koncert na pewno zostanie na długo w pamięci widzów.

Po mszy, która rozpoczęła się o godzinie 17, zebrani w kościele mieszkańcy, w akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej im Feliksa Dzierżanowskiego, przeszli na cmentarz, gdzie złożono kwiaty przy pomniku Obrońców Ojczyzny 1939r. Na cmentarzu o trudnych początkach wojny w Grodzisku, gdzie już w pierwszych dniach ludność cywilna poniosła znaczną ofiarę opowiadał Łukasz Nowacki i pani Janina Soporek – naoczny świadek tamtych wydarzeń.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: 79 rocznica wybuchu II Wojny Światowej


To może Cię zainteresować: