Tę ideę już szósty raz realizują organizatorzy Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych "Ogrody Integracji". To dobrze, że swoim zaangażowaniem i działaniem nie potwierdzają smutnej prawdy zawartej w strofach wiersza deklamowanego przez zdolnego poetę Jacka Sosnowskiego: „Gdy jesteś zdrowy, jesteś wielbiony. Gdy zachorujesz, jesteś stracony”.
 
Przegląd organizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie i Powiatową Społeczną Radę ds. Osób Niepełnosprawnych, pod patronatem Starosty Powiatu Grodziskiego - Marka Wieżbickiego oraz Burmistrza Grodziska Mazowieckiego - Grzegorza Benedykcińskiego, odbył się 17 września 2010 roku, w sali kinowej Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim.
Przez ponad cztery godziny, licznie zgromadzona publiczność miała okazję i szczęście podziwiać wyjątkowych artystów.
Przegląd zainaugurował występujący gościnnie i poza konkursem zespół „Bąbelki”, który przyjechał spod Buska-Zdroju. Zaprezentował kultowe ballady Wojtka Belona.
W ramach konkursu wystąpiły:
 • Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych – „Stowarzyszenie Chopinowi”;
 • WTZ, DSI „Malwa” Grodzisk Mazowiecki - „Klucz do sprawy”;
 • WTZ Milanówek – „Poznaj stracha po zapachu”;
 • Zespół Szkół im Hipolita Szczerkowskiego z Grodziska Mazowieckiego – „Na wiejskim podwórku”, w hołdzie jurorowi poprzednich przeglądów, zmarłemu w tym roku Wojciechowi Siemionowi;
 • Środowiskowy Dom Samopomocy z Podkowy Leśnej – „W sieci”;
 • Dom Rehabilitacyjno-Opiekuńczy KSN AW w Milanówku – piosenki w wykonaniu Kingi Kędzierskiej;
 • Dom Pomocy Społecznej z Izdebna Kościelnego – „Pokaz Mody”;
 • Klasa Integracyjna Szkoły Podstawowej oraz Zespołu Szkół z Jaktorowa – „Trzewiczki szczęścia”;
 • Szkoła Podstawowa Nr 6 z Grodziska Mazowieckiego – mała forma teatralna;
 • Integracyjna Szkoła Społeczna NR 3 z Milanówka;
 • Dom Pomocy Społecznej z Czubina – „Muzyczne prezentacje”;
 • Dom Pomocy Społecznej z Bramek – Piosenki Pana Grzegorza Markiewicza.
Liczny zespół jurorów, który słusznie ocenił, że wszyscy występujący zasłużyli na najwyższą nagrodę, wręczył artystom wiele prezentów ufundowanych przez sponsorów. Jurorzy natomiast otrzymali piękne anioły wykonane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej D.S.I. „Malwa”.
Przeglądowi towarzyszyła zorganizowana w holu kina wystawa prac plastycznych jego uczestników oraz multimedialne prezentacje ze szkoleń organizowanych przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Grodzisku Mazowieckim w Projekcie POSZERZYĆ KRĄG współfinansowanym ze Środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Żaden opis nie jest w stanie oddać wrażeń, jakie wywoływali występujący artyści i wzruszeń widzów ocierających łzy. Z pewnością nie oddadzą tego liczne zdjęcia, które załączamy.
Nie mogę sobie odmówić podzielenia się z Państwem wrażeniami. Jestem pełna podziwu dla dojrzałości piosenkarskiej Kingi Kędzierskiej, wykonującej piosenki Eleni, dla hartu ducha Bogumiły Wiktorii Siedleckiej, poetki, autorki wzruszającej książki „Historia jednego marzenia”, którą wszystkim Państwu gorąco polecam, oraz dla p. Joanny Pietrzak - autorki choreografii przedstawienia „Stowarzyszenie – Chopinowi”. Wyrazy szacunku należą się wszystkim organizatorom i tym, którzy współpracują z artystami zarówno tymi 4-letnimi jak i z – 84-letnimi.
Kiedy patrzyłam na panią Grażynę Rymarczyk, wręczającą jurorom anioły, przypomniały mi się wypowiedzi wielu osób, z którymi w ostatnim czasie miałam okazję rozmawiać na temat jej działalności jako dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, a z których wynikało, że dla rodzin potrzebujących pomocy jest właśnie takim dobrym aniołem. Dobrym aniołem okazał się również burmistrz Grzegorz Benedykciński, spontanicznie oferujący pracę Bogumile Siedleckiej, zaraz po jej wystąpieniu. Brawo!
Bugusi Siedleckiej z Podkowy  Leśnej redakcja życzy pomyślności podczas obrony pracy licencjackiej, która odbędzie się wkrótce oraz sukcesów w pracy zawodowej.
Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Ogrody Integracji 2010


To może Cię zainteresować: