Rekordowa liczba uczestników rywalizowała w eliminacjach IX Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników. Najwięcej, ponad 1000 dwuosobowych zespołów uczniowskich, zgromadziła zainicjowana przez ExxonMobil kategoria Młody Mechanik. Kolejne kilkaset osób walczyło o udział w finałach dwóch innych kategorii - Młody Mechanik Maszyn Rolniczych i Mechanik Zawodowy. Awans wymagał udzielenia poprawnej odpowiedzi na co najmniej 24 z 30 pytań przygotowanych przez partnerów Mistrzostw i Grzegorza Dudę, ambasadora konkursu. Zwycięzców największego w Polsce konkursu dla branży motoryzacyjnej poznamy na największych targach motoryzacyjnych w Polsce - Poznań Motor Show 2020.

Eliminacje IX Mistrzostw Mechaników miały formę testu internetowego, w którym uczestnicy odpowiadali na 30 pytań zamkniętych. Zapisy do konkursu trwały do momentu opublikowania testu. 17 minut przed rozpoczęciem rywalizacji w kategorii Młody Mechanik, po raz pierwszy w dziewięcioletniej historii konkursu liczba zarejestrowanych zespołów w jednej kategorii przekroczyła 1000. Ostateczna lista startowa kategorii Młody Mechanik obejmuje 1013 zespołów uczniowskich.

„Tegoroczny wynik umacnia Mistrzostwa Mechaników na pozycji lidera konkursów branży motoryzacyjnej. W parze z wysoką frekwencją idzie prestiż Mistrzostw, których finał towarzyszy targom Poznań Motor Show. Udział w finale konkursu tej rangi to mocna karta w rozmowach o pracę z właścicielami najlepszych warsztatów w Polsce. Z kolei tytuł w kategorii Mechanik Zawodowy pomaga zdobywać nowych klientów. Przy wsparciu Grzegorza Dudy i udanej współpracy z partnerami odliczamy dni do finałów i kontynuujemy działania podnoszące wiedzę techniczną i wspierające edukację zawodową” – mówi Adrian Dekowski, Prezes Fundacji Cooperatio, organizator konkursu.

Podczas tegorocznych eliminacji Młodzi Mechanicy odpowiadali na pytania dotyczące różnych podzespołów pojazdu. Na przykład, jaki rodzaj pompy zasila układy paliwowe wyposażone w pompowtryskiwacze, jakie procedury należy wykonać po wymianie zespołu sprzęgła w skrzyni DSG 02E lub jaki olej silnikowy najwolniej dotrze do najdalej położonych punktów smarowania w ujemnej temperaturze? Niektóre z pytań wymagały zainteresowania nowymi trendami w motoryzacji – nie każdy wie, jaki rodzaj silnika posiada samochód zasilany wodorem. Awans do finału w kategorii Młody Mechanik otrzymały zespoły, które zdobyły co najmniej 24 z 30 punktów. Najwięcej, 27 punktów w najkrótszym czasie uzyskali Szymon Wydra i Piotr Koperek z Zespołu Szkół Samochodowych w Radomiu.

„Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników stały się ważnym wydarzeniem w kalendarzu konkursów branżowych dla szkół. Udział w eliminacjach motywuje do podnoszenia kompetencji zawodowych, co w przypadku szybko rozwijającej się branży motoryzacyjnej ma ogromne znaczenie. Właśnie o takim wymiarze edukacji i pozytywnej rywalizacji marzyliśmy kilka lat temu, gdy jako Mobil zaproponowaliśmy wprowadzenie do Mistrzostw nowej kategorii dla szkół” – mówi Pietro Ghinelli, Field Marketing Advisor z ExxonMobil, partnera Mistrzostw.

Wiedzy specjalistycznej wymagał również test z jakim mierzyli się Młodzi Mechanicy Maszyn Rolniczych. Kategoria zgromadziła 317 dwuosobowych zespołów uczniowskich, co również oznacza większe zainteresowanie konkursem w porównaniu do minionego roku. Uczestnicy byli pytani o to, za co odpowiada czujnik żyroskopowy w opryskiwaczu lub jaka przekładnia ciągnika ma najwyższą sprawność? Poprawna odpowiedź na co najmniej 26 z 30 pytań dawała awans do finałów. Listę najlepszych zespołów otwierają Marek Wiącek i Radosław Strzyżewski z Zespołu Szkół Przyrodniczo-Usługowych w Gnieźnie.

O dużym szczęściu w eliminacjach mogą mówić Piotr Krzemień i Bartłomiej Kurzydło z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Zakliczynie. Uczniowie wywalczyli Zieloną Kartę w ramach Akcji Filtracja, prowadzonej przez FILTRON, partnera Mistrzostw. Taka przepustka do finału czekała na zespół, który zdobędzie najwięcej punktów z testu dodatkowego.

Nie mniej wymagające były eliminacje w kategorii Mechanik Zawodowy. Rekordowa liczba 235 doświadczonych mechaników sprawnie przechodziła przez pytania testowe, ale nikomu nie udało się zdobyć kompletu punktów. Listę finalistów w kategorii Mechanik Zawodowy otwiera Michał Lisowiec, który odpowiedział poprawnie na 28 z 30 pytań. Tuż za nim uplasował się Łukasz Bogus, który w 2019 roku w finałach zajął 4. miejsce. Mechanicy zawodowi musieli m.in. rozszyfrować skrót FRT na oponach ciężarowych, wyjaśnić dlaczego plisy panelowych filtrów powietrza posiadają delikatne przetłoczenia oraz wskazać jakie zadanie pełnią komory kompensacyjne w zespole sprzęgła?

Tegoroczne pytania do testów eliminacyjnych przygotowali Grzegorz Duda, ambasador konkursu, Mobil oraz specjaliści wielu innych znanych marek motoryzacyjnych, m.in. Febi, FILTRON, Kramp, John Deere, Briggs&Stratton, Kolejowe Zakłady Łączności, Uni-Trol czy redakcje czasopism rolniczych "TOP AGRAR" i "Profi Technika". Zwycięzców IX Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników poznamy podczas finałów na Poznań Motor Show 2020, które decyzją organizatorów zostały przeniesione na 18-21 czerwca 2020.

Wyniki eliminacji w kategorii Młody Mechanik:

 1. Szymon Wydra, Piotr Koperek – Zespół Szkół Samochodowych, Radom
 2. Szczepan Rodzoch, Arkadiusz Bernat – Zespół Szkół nr 2, Puławy
 3. Paweł Hajduk, Piotr Wójcik – Zespół Szkół nr 2, Puławy
 4. Adrian Maliszewski, Bartłomiej Szczygieł – Zespół Szkół Ponadpodstawowych, Radzyń Podlaski
 5. Dawid Chlebek, Jan Gorycki – Zespół Szkół Technicznych i Placówek, Nowy Targ
 6. Jakub Sikora, Jakub Paździor – Zespół Szkół Technicznych, Mikołów
 7. Patryk Karbownik, Jakub Domurad – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, Bełchatów
 8. Kacper Kotecki, Maciej Obiegałka – Zespół Szkół Samochodowych w Poznaniu
 9. Przemysław Przybysz, Patryk Czubrzyński – Zespół Szkół nr 2, Garwolin
 10. Piotr Przybyła, Dominik Soczawa – Szkoła Branżowa nr 3 w ZSZ Sztygarka, Dąbrowa Górnicza
 11. Piotr Łucjanek, Marcin Mańkowski – Zespół Szkół nr 2, Puławy
 12. Marcel Romański, Kacper Bowsza – Zespół Szkół nr 1, Lubin
 13. Adrian Zając, Szymon Suchocki – Zespół Szkół Mechanicznych CKP nr 2, Białystok
 14. Konrad Majewski, Mateusz Franczyk – Zespół Szkół Ponadpodstawowych, Zakliczyn
 15. Mateusz Kruk, Paweł Kamiński – Zespół Szkół nr 2, Garwolin
 16. Hubert Baranowski, Dominik Krawiec – Zespół Szkół, Rudnik nad Sanem
 17. Marcin Noga, Eryk Ryś – Zespół Szkół Mechanicznych Nr 1, Kraków
 18. Patryk Korkosz, Łukasz Kowalczuk – Zespół Szkół Techniczno-Motoryzacyjnych, Tomaszów Lubelski
 19. Maciej Musiał, Jakub Dobrzykowski – Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej, Nakło nad Notecią
 20. Dawid Gabryś, Piotr Pilarczyk – Zespół Szkół Mechanicznych nr 2, Kraków
 21. Remigiusz Szczerbakowicz, Kamil Wyrzykowski – Zespół Szkół Technicznych i Licealnych nr 2, Grodzisk Mazowiecki
 22. Kamil Szymala, Jakub Górski – Zespół Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących, Bielsko-Biała
 23. Wojciech Smętek, Kornel Madejski – Zespół Szkół Technicznych i Placówek, Nowy Targ
 24. Mateusz Kuberski, Michał Szuba – Zespół Szkół Zawodowych nr 2, Mińsk Mazowiecki
 25. Jan Rusnak, Krzysztof Gil – Zespół Szkół Technicznych i Placówek, Nowy Targ
 26. Norbert Prodeus, Daniel Kłos – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Żary
 27. Sebastian Sawicki, Jakub Dąbrowski – Zespół Szkół nr 1, Bielsk Podlaski
 28. Nikodem Mroczko, Mateusz Deptuła – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Żary
 29. Kamil Michalak, Adam Mokrzycki – Zespół Szkół Budowlanych i Samochodowych, Gorzów Wielkopolski

Akcja Filtracja – Zielona Karta:

Piotr Krzemień, Bartłomiej Kurzydło – Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Piłsudskiego, Zakliczyn

Pełna lista finalistów dostępna na stronie www.mistrzostwamechanikow.pl

Organizatorami Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników są Międzynarodowe Targi Poznańskie i Fundacja Cooperatio, zrzeszająca ekspertów, przedstawicieli organizacji branżowych i firm współpracujących na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz promujących rozwój edukacji technicznej. Partnerami Mistrzostw są ExxonMobil – inicjator kategorii Młody Mechanik, Akademia Praktycznych Umiejętności, Akademia Kierowcy, febi, FILTRON, Kolejowe Zakłady Łączności, Uni-Trol, Chabin, Odeka, Best-Pol, Yanosik oraz Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy. Z kolei kategorii Młody Mechanik Maszyn Rolniczych patronują: firma Kramp, producent ciągników i maszyn rolniczych John Deere, Briggs&Stratton - największy na świecie producent silników benzynowych chłodzonych powietrzem, wykorzystywanych w urządzeniach zasilających przeznaczonych do stosowania na zewnątrz, a także największy w Polsce miesięcznik rolniczy TOP AGRAR oraz magazyn rolniczy Profi.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: