Zbliża się finisz kampanii wyborczej. Jak przy okazji niemal każdych wyborach, wizerunki kandydatów patrzą na nas z niezliczonych plakatów, zachęcając do zapoznania się z ich obietnicami i wsparciem ich przy urnach. Wśród wielu osób bannery te budzą mieszane uczucia. Co zadziwiające, wśród niektórych ludzi budzą agresję i ozdabiane są niewybrednymi i niecenzuralnymi hasłami, bądź zrywane. Jaki jest cel tej agresji?

Jednym z elementów społeczeństwa obywatelskiego jest szacunek dla innych i ich poglądów. Jak to u nas wygląda? Ano różnie…

Wiele osób pamięta jeszcze poprzednie wybory samorządowe w Milanówku, gdzie nagminnie niszczone były plakaty komitetu obecnego burmistrza. Pamiętamy też, jak wówczas agresja werbalna wyewoluowała do ręko-, a wręcz zębo-czynów i pogryziony został, przez zwolenników poprzedniej pani burmistrz, jeden z mieszkańców Milanówka .

Niestety podobne, niewybredne akty agresji widzimy dziś przy okazji wyborów parlamentarnych. Zastanawia nas, czym powodowane są tak prymitywne działania. Wszak świadczy to tylko o poziomie przeciwników politycznych, a nie osób których banery zostały zniszczone.

To niestety nie jedyne akty agresji związane z ludźmi, którzy chcą, a raczej mają odwagę, skorzystać ze swoich praw i demonstrować swoje poglądy. Te działania przypomniały nam o pewnym wydarzeniu, które miało miejsce w zeszłym roku w Grodzisku Mazowieckim podczas spotkania z Marszałkiem Karczewskim. Podczas tego spotkania, Piotr F, kandydat z listy KW Prawo i Sprawiedliwość w okręgu nr 4. w ostatnich wyborach do Rady Powiatu Grodziskiego, umyślnie uszkodził i skradł plakat przyniesiony na to spotkanie przez jedną z osób. W sprawie tej niedawno zapadł przed Sądem Rejonowy w Grodzisku Mazowieckim prawomocny wyrok, w którym Piotr F. uznany został za winnego czynu wyczerpującego dyspozycję art. 124 par. 1 kw i art. 119 par. 1 kw. Sąd wymierzył mu karę grzywny w wysokości 1000 złotych i zasądził od obwinionego na rzecz Skarbu Państwa 220,00 złotych tytułem kosztów sądowych.

Oczywiście prosimy nie łączyć Pana Piotra F. z prezentowanymi w artykule zniszczonymi bannerami. Mamy nadzieję, że ten wyrok będzie przestrogą i obniży nieco temperaturę i sporów politycznych.

Aktualizacja: Oprócz ziszczonych bannerów Koalicji Obywatelskiej, zniszczone zostały też np. plakaty Prawa i Sprawiedliwości na słupach w Grodzisku i w Jaktorowie. Sprawa została zgłoszona na Polcję.

Aktualizacja 2: W sprawie zniszczonych bannerów Prawa i Sprawiedliwości zwróciliśmy się do Policji. Z informacji uzyskanej od asp. sztab. Katarzyna Zych wynika, że prowadzone jest postępowanie dotyczące zdarzenia, które zostało przyjęte przez funkcjonariuszy w dniach 7 i 14.09.2019r. Do tej sprawy ustalona została 1 osoba, która jest podejrzana o dokonanie tego wykroczenia. Policjanci ustalają jeszcze kolejne osoby. Po zakończeniu czynności sprawa zostanie skierowana do sądu z wnioskiem o ukaranie.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Kultura (z) wyboru?


To może Cię zainteresować: