W poniedziałek, 13 maja 2024 r., na terenie jednego z liceów ogólnokształcących w Grodzisku Mazowieckim doszło do tragicznego pożaru. Po godzinie 12:00, w czasie trwania egzaminu dojrzałości, zapalił się dach budynku. W szkole przebywali wtedy zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Maturę przerwano i ewakuowano około 60 osób. Po kilku godzinach udało się opanować ogień.

Strażacy podjęli natychmiastowe działania, a w akcji gaśniczej brało udział 20 samochodów gaśniczych i około 50 strażaków. Na szczęście nikomu nic się nie stało, a wszyscy zostali bezpiecznie ewakuowani z budynku. Pożar został opanowany i nie rozprzestrzeniał się dalej. Po ugaszeniu głównego pożaru część strażaków została odesłana, pozostali natomiast dokończyli dogaszanie budynku.

Warto podkreślić, że pożar w liceum w Grodzisku Mazowieckim miał miejsce w trakcie egzaminów maturalnych. Ewakuacja była szczególnie trudna, ponieważ uczniowie byli w trakcie pisania testów z języka angielskiego i polskiego. Konstrukcja dachu uległa uszkodzeniu pod wpływem temperatury, a płomienie były widoczne z daleka. Strażacy prowadzili akcję gaśniczą zarówno z zewnątrz budynku, jak i w jego wnętrzu.

W wyniku pożaru budynek liceum w Grodzisku Mazowieckim doznał poważnych uszkodzeń. Konstrukcja dachu częściowo zawaliła się, a dym był widoczny na znacznym obszarze. Teraz władze prowadzą śledztwo, aby wyjaśnić przyczyny pożaru. Na szczęście szybka reakcja straży pożarnej i ewakuacja uczniów oraz nauczycieli zapobiegły tragedii i uratowały życie wielu osób.

Podczas II Sesji Rady Powiatu Grodziskiego w dniu 23 maja br. Starosta Marek Wieżbicki zdał relację radnym z pożaru i akcji gaśniczej. Zapewnił Radę, że Starostwo rozpoczęło już poszukiwania środków zewnętrznych na odbudowę szkoły. Przyznał jednocześnie, że nawet gdyby nie udało się pozyskać pieniędzy z dotacji, to szkoła zostanie odbudowana, ponieważ sytuacja finansowa Powiatu Grodziskiego jest na tyle dobra, że będzie on w stanie samodzielnie sfinansować odbudowę. Zaznaczył jednak, że nadal nie zostały przeprowadzone prace rzeczoznawców, którzy muszą określić przyczynę pożaru, a także zbadać faktyczny stan budynku.

Na razie do zakończenia obecnego roku szkolnego uczniowie przeszli na zdalny tryb nauki. Jest to o tyle proste, że niedawna epidemia COVID-19 przyczyniła się do możliwości takiej pracy. Kiedy i w jaki sposób szkoła zostanie odbudowana, powinniśmy dowiedzieć się niedługo, o czym będziemy Państwa informować.

 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Pożar dachu przerwał matury


To może Cię zainteresować: