Stowarzyszenie Projekt Brwinów już po raz szósty zorganizowało majową rodzinną wycieczkę rowerową św. Floriana. Około 250 uczestników przejechało razem niemal 20 km, odwiedzając po drodze PSP Pruszków oraz OSP Nowa Wieś i OSP Brwinów.

Święty Florian, patron strażaków oraz parafii w Brwinowie, „opiekuje się” także rodzinnymi wycieczkami rowerowymi organizowanym od 2014 r. przez Stowarzyszenie Projekt Brwinów. Tradycją stały się wspólne przejazdy rowerowe, urozmaicone odwiedzinami w okolicznych remizach strażackich, ze startem na Rynku i zakończeniem przed budynkiem OSP w Brwinowie. Po dwóch latach przerwy spowodowanych pandemią można było znowu wyruszyć w trasę. W niedzielę 15 maja 2022 r. koło 230 osób stawiło się na miejscu zbiórki, a po drodze dołączali jeszcze kolejni uczestnicy. Kilkanaścioro dzieci jechało w fotelikach i wózkach rowerowych, był także jeden rolkarz, który bez problemu pokonał część trasy prowadzącej po asfaltowych drogach gminy Brwinów. Wszyscy uczestnicy wycieczki mogli zwiedzić Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą Państwowej Straży Pożarnej w Pruszkowie oraz strażnicę Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Wsi. Największe wrażenie w Pruszkowie zrobiła demonstracja drabiny, pozwalającej na prowadzenie akcji ratowniczej na wysokości kilku pięter. Opowiadania o wyposażeniu samochodów bojowych przyciągnęły wielu zainteresowanych – zarówno najmłodszych, którzy marzą, by zostać strażakiem, jak też ich rodziców czy dziadków. Nie lada gratką była też możliwość zajrzenia do części garażowej strażnicy. Zgromadzony tam sprzęt i pojazdy były dostępne na wyciągnięcie ręki. Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć można było ruszyć dalej – na zwiedzanie strażnicy OSP w Nowej Wsi. Mało kto spodziewał się, że druhowie posiadają aż trzy zabytkowe pojazdy, w tym wóz drabiniasty oraz liczące po kilkadziesiąt lat ciągle sprawne wozy marki Jelcz oraz Żuk z żółtymi numerami rejestracyjnymi. Imponująco prezentowały się też zbiory tradycyjnego umundurowania i wyposażenia. Wystawa w izbie pamięci zachęcała, by bliżej poznać historię jednostki, która została założona w 1928 r. przez Władysława Kamelskiego, dyrektora pobliskiej Fabryki Farb i Lakierów Karpińskiego i Lepperta w Helenówku (po wielu zmianach i przekształceniach w miejscu dawnej fabryki obecnie działa zakład produkcyjny L’Oréal w Kaniach).

Bezpieczny przejazd umożliwiali kolumnie funkcjonariusze policji oraz strażnicy miejscy z Brwinowa, którzy wykorzystują rowery nie tylko podczas imprez rowerowych, lecz wystawiają też w ciągu sezonu patrole rowerowe. Dużym wsparciem dla uczestników wycieczki byli też druhowie OSP Brwinów, których samochód kwatermistrzowski stanowił zaplecze pozwalające w razie potrzeby na udzielenie pomocy rowerzystom, którzy nie mogliby kontynuować jazdy z powodu awarii roweru czy braku sił.

Tradycyjnie ostatnim punktem – jak podczas każdej majowej wycieczki św. Floriana – były odwiedziny w budynku OSP Brwinów. Strażacy częstowali gorącą grochówką, która jak zwykle cieszyła się dużym powodzeniem. Podziękowaniem dla druhów oraz wszystkich zaangażowanych służb były gromkie brawa.

Wiele osób podkreślało, że chętnie wybiorą się na kolejną wspólną imprezę rowerową – a będzie nią wieczorny przejazd ulicami miasta w czerwcu. Brwinowska Świętojańska Nocna Masa Krytyczna organizowana jest zawsze w tygodniu, w którym przypadają imieniny Jana – w ostatni dzień roku szkolnego. W tym roku będzie to piątek 24 czerwca. Początek przejazdu zaplanowano o godz. 20. Tym razem trzeba będzie pamiętać o oświetleniu roweru, założeniu kamizelki rowerowej i zabraniu ze sobą kiełbaski, którą będzie upiec w ognisku.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Rowerowe odwiedziny u strażaków


To może Cię zainteresować: