W ostatnich dniach Ochotnicza Straż Pożarna z Jaktorowa pochwaliła się świetną informacją. Uzyskali pełne finansowanie na nowy wóz strażacki. Jest to niebagatelna kwota ponad 1,6 mln zł.

Jaktorowskie OSP posiada obecnie pięć pojazdów. Trzy z nich to pojazdy bojowe – jeden ciężki, jeden średni i jeden, który jest drabiną mechaniczną. Pozostałe dwa to mikrobus i pojazd wsparcia logistycznego. Jednak jeden z samochodów to Star 200, który ma już swoje lata i kwalifikuje się do wycofania z eksploatacji. Pojazd z drabiną mechaniczną jest szczególnie ciekawy. Pozyskany przez OSP w 2022 roku posiada drabinę pozwalającą rozsunąć się do 27 metrów wysokości ratowniczej, a poza tym jako jeden z nielicznych posiada powiększony kosz i możliwość łamania ostatniego przęsła. Takich rozwiązań nie posiada nawet większość pojazdów Państwowej Straży Pożarnej.

Strażacy z Jaktorowa od kilku lat czynili starania o zakup nowego pojazdu i jak mówi powiedzenie chcieć to znaczy móc. W ramach funduszy europejskich udało im się pozyskać kwotę 733 200 zł. Kolejne 750 tyś. zł otrzymali od jaktorowskiego samorządu. Przy dodaniu jeszcze 150 tyś. zł od Marszałka Województwa Mazowieckiego łącznie udało im się pozyskać ponad 1,6 mln zł. Dzięki temu mogą ogłosić przetarg na zakup nowego średniego pojazdu ratowniczo-gaśniczego. Jest to klasa pojazdów do 16 ton. Poza tym oczywistym jest, że musi posiadać napęd na wszystkie koła. Na wyposażeniu będzie zbiornik wody o minimalnej pojemności 2,5 tyś. litrów wody oraz skrytki na narzędzia ratunkowe, a także armaturę wodno-pianową. Zakupiony pojazd ma już posiadać pełne wyposażenie.
Taki pojazd będzie niezmiernie przydatny dla OSP w Jaktorowie. Zwiększy bezpieczeństwo nie tylko lokalnej społeczności, ale także samych strażaków podczas prowadzenia działań. A jest co robić. Co prawda rok 2023 był dosyć łaskawy, ponieważ odnotowali tylko 84 wyjazdy ratunkowe, to w 2022 interweniowali aż 184 razy.

 

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: