7 października 2014 r. minął termin zgłaszania kandydatów biorących udział w wyborach na radnych. Łamy naszego portalu dostępne są dla wszystkich kandydatów. Chcemy przedstawiać ich sylwetki i programy wyborcze oraz wszelkie informacje związane z wyborami. Dziś prezentujemy kandydatów na radnych w wyborach do Rad gmin i do Powiatu Grodziskiego.

W tym roku po raz pierwszy we wszystkich gminach wybory do rad gmin odbędą się okręgach jednomandatowych. Jest to najbardziej rewolucyjna zmiana dotycząca wyborów samorządowych do rad gmin. Do tej pory, w przypadku wyborów samorządowych obowiązywała ordynacja proporcjonalna. W największym uproszczeniu, przy tej ordynacji najważniejsze jest, ile głosów zdobył komitet. Na tej podstawie rozdzielane są mandaty, które zostają w obrębie komitetu wyborczego i dostają je kolejne osoby z największą liczbą zdobytych głosów. Prowadzi to do tego, że osoba, która uzyska ok. 150 głosów, może wejść do rady, zaś przedstawiciel innego komitetu, który uzyska np. 500 głosów do rady nie wejdzie, gdyż przede wszystkim liczy się wynik komitetu, a dopiero później jednostkowe poparcie dla poszczególnych osób.

W okręgach jednomandatowych znaczenie komitetów wyborczych jest znacznie mniejsze. Zwolennicy tego rozwiązania twierdzą, że to krok w stronę społeczeństwa obywatelskiego, promujący najlepszych, a nie najbardziej zasłużonych dla władzy stowarzyszeń czy partii. Łatwiej też jest potem rozliczać radnych, którzy nie będą mogli nikogo innego obarczyć odpowiedzialnością za brak działań, lepiej też skupią się na pracy w swoich okręgach. Dzięki takiej ordynacji w wyborach mogą startować mieszkańcy znani w swoim okręgu, bez potrzeby szukania wsparcia ze strony innych komitetów i potrzeby budowania list wyborczych. Czy mieszkańcy skorzystali z tej szansy? Sprawdź sam!

Kandydaci na radnych z podziałem na okręgi wyborcze w poszczególnych gminach:

 


Głosowanie na radnych w powiecie grodziskim odbywa się w czterech okręgach:

Okręg nr 1: obszar gminy Grodzisk Mazowiecki
Okręg nr 2: obszar gmin: Baranów, Podkowa Leśna, Żabia Wola
Okręg nr 3: obszar gminy Milanówek
Okręg nr 4: obszar gminy Jaktorów

Informacje opracowano na podstawie danych PKW z dnia 14 października 2014.
Zapraszamy do przesyłania informacji o kandydatach oraz wymiany opinii na ich temat.

 

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: