Dawno temu w centrum Pruszkowa stał czołg. Zawsze, gdy jako dziecko przejeżdżałem przez Pruszków, przyciągał moją uwagę. Czołg niestety, w okresie transformacji, jak wiele symboli poprzedniego ustroju, zniknął. Jednak ostatnio za sprawą pozytywnie zakręconych zapaleńców z firmy Sirscrap Sp. z o.o. czołg powrócił do Pruszkowa, a ja miałem okazję ostatniej soboty zrealizować swoje dziecięce marzenia.

Właściciele firmy sprowadzili na swój plac przy ulicy Przejazdowej 17 w Pruszkowie haubicę Goździk, która w sobotę zamieniła się w atrakcję dla dzieci, oraz czołg T55, który był zabawką dla dorosłych. Nie jest to jednak kres marzeń właścicieli obu pojazdów, ponieważ pragną sprowadzić dodatkowe dwa czołgi i stworzyć pruszkowski pluton pancerny.

Pruszkowski egzemplarz T-55 wyprodukowany został w 1959 r. Posiada 12 cylindrowy silnik o mocy silnika 580 KM, a na godzinę zużywa 30 litrów paliwa. Na wyposażeniu posiada armatę D-10T2G o kalibrze 100 mm. Masa bojowa czołgu to około 36 ton.

Rozruch silnika odbywa się z wykorzystaniem generatora pomocniczego i butli ze sprężonym gazem. Niestety, w sobotę o poranku temperatura wynosiła -14 stopni C i jak się okazało, odpalenie czołgu przy takiej temperaturze nie było proste. Perypetie z tym związane, z przymrużeniem oka, opisał na swoim fotoblogu Pan Leonard Łuczak.

Muszę przyznać, że nigdy nie widziałem tylu ludzi czekających w sobotni mroźny poranek przez półtora godziny na jedno wydarzenie, ale było warto. Żadna kolejka górska czy atrakcja parku rozrywki nie da takich emocji i adrenaliny, co kręcenie bączków czołgiem, czy prześliźnięcie się przez kilkumetrowy plac bokiem zakończone przejechaniem po samochodzie. Każdemu, kto miał okazję doznać tego dnia podobnych wrażeń, brakowało słów, by opisać to przeżycie, dlatego zachęcam do obejrzenia filmu poniżej oraz pozostałych materiałów dostępnych na kanale youtube.

Mam nadzieję, że właścicielom skupu złomu Sirscrap Sp. z o.o. nie zabraknie fantazji i w przyszłości organizować będą również podobne pokazy. Jak wszyscy wiemy, mężczyźni lubią duże zabawki. Niestety, dla siebie i pozostałych panów z okolic mam smutną wiadomość, większą zabawką do nabycia może być chyba jedynie kolekna WKD, w momencie gdy któryś ze składów ponownie zostanie wystawiony na sprzedaż.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Manewry wiosenno-zimowe, czyli odłamkowym załaduj!


To może Cię zainteresować: