1 września 2022 roku w Szkole Podstawowej Nr 10 w Pruszkowie oprócz inauguracji nowego roku szkolnego dokonano również uroczystego otwarcia miejskiej Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności SOWY.

Inicjatywa „SOWA – Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności” finansowana jest w ramach dotacji Ministra Edukacji i Nauki, na podstawie umowy Nr 1/CNK-SOWA/2021 z dnia 2 marca 2021 roku w sprawie uruchomienia przez Centrum Nauki Kopernik 32 lokalnych Stref Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) w latach 2021–2025.

Miasto Pruszków w okresie wakacji intensywnie przygotowywało się do uruchomienia lokalnej SOWY – Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. Dzięki współpracy Miasta i Szkoły Podstawowej Nr 10 z inicjatorami, tj. Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik już od dziś zapraszamy do odwiedzania nowego inspirującego miejsca na mapie pruszkowskiej edukacji. Podczas dzisiejszego otwarcia Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 w Pruszkowie, Mirosława Śliwińska oraz Barbara Wilman-Sipiera, Wicedyrektor zapraszały zaproszonych gości do zapoznania się z eksponatami.

Pomysł na funkcjonowanie SOWY to przede wszystkim zachęta do samodzielnego eksplorowania wiedzy, rozbudzania samodzielności poznawczej, próba zaprezentowania nauki jako przestrzeni interdyscyplinarnej. Wszystkie eksponaty zaprezentowane w pruszkowskiej SOWIE są dostępne dla zwiedzających, można ich dotknąć, sprawdzić, jak działają i jakie zjawiska oraz prawa rządzące światem prezentują. Co ważne wszystkie te eksponaty mogą być wykorzystywane w zajęciach lekcyjnych, gdyż są ujęte w kluczu podstawy programowej szkół podstawowych. Wśród eksponatów unoszące się tzw. wiszące piłki, powietrzna armata oraz krocząca piłka. Wśród aktywności między innymi Mistrzowie Szybkiego Zapamiętywania.

Wystawa z eksponatami to nie jedyna część SOWY. Równie interesująca jest część zwana MAJSTERNIĄ, w której pomysłowość i ciekawość można przekuć w tworzenie własnych eksponatów i wynalazków, praktyczne wykonywanie zadań konstrukcyjnych i logicznych.

Edukacja pojmowana jako możliwość doświadczania i tworzenia, poznawania i eksperymentowania z pewnością zachęci nie tylko dzieci w wieku szkolnym do odwiedzenia pruszkowskiej SOWY. Placówka ma charakter otwarty. We wrześniu z jego możliwościami zapoznawana będzie kadra nauczycielska. Na październik planowane jest udostępnienie centrum dla szerszego grona zainteresowanych.

W najbliższym czasie dostępne będą również warsztaty organizowane i prowadzone przez przeszkolonych animatorów na podstawie dotychczasowych doświadczeń z Centrum Nauki Kopernik. Będziemy na bieżąco informować o zasadach działania pruszkowskiej SOWY – Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: