Stowarzyszenie Projekt Raszyn  już od 2009 r. cyklicznie  organizuje wydarzenia upamiętniające Bitwę pod Raszynem z 1809 r.  W kwietniu br. przypada 212 rocznica bitwy.

Jest to najbardziej znane historyczne wydarzenie związane z gminą Raszyn. Bitwa, choć nierozstrzygnięta, przeszła do narodowej legendy. Jej epizody aż do naszych czasów odtwarzali malarze, uwieczniali pisarze i filmowcy. Bitwa pod Raszynem to także przykład dążeń niepodległościowych Polaków, którzy od upadku państwa polskiego (1795) podzielonego między trzy mocarstwa starali się odzyskać suwerenną ojczyznę. Początkiem było wyzwolenie części ziem polskich i utworzenie w 1807 r. Księstwa Warszawskiego przez cesarza Francuzów Napoleona I i cara Rosji Aleksandra. Można powiedzieć, że w kwietniu 212 lat temu na grobli pod Raszynem Polacy ocalili ojczyznę, powiększając dodatkowo jej obszar. Na dodatek grobla - ta sama, gdzie Książę Józef Poniatowski zsiadł z konia i osobiście zagrzewał artylerzystów do walki - nadal istnieje, niemal niezmieniona. Stąd ta historyczna rocznica, stanowiąca dziedzictwo gminy, wymaga szczególnego utrwalania i świętowania. Jednocześnie Raszyn położony przy głównych traktach na południe Polski był świadkiem wielu jeszcze innych, ważnych historycznych wydarzeń. Dlatego jako stowarzyszenie, którego najważniejszym celem statutowym jest kultywowanie dziedzictwa historycznego - w tym zwłaszcza chwały polskiego oręża oraz walk o niepodległość i suwerenność RP i dążeń niepodległościowych Polaków - od kilku lat organizujemy tutaj "Pikniki z historią", przypominając także o innych najważniejszych w danym roku wydarzeniach z bohaterskich dziejów naszej ojczyzny i narodu. Takim wydarzeniem w ubiegłym roku była przykładowo 100.rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 r. i z tej okazji organizowaliśmy w gminie grę terenową. Podobnie Pałac w Falentach - jeden z najważniejszych zabytków znajdujących się na terenie gminy, którego świętowaliśmy 400-lecie istnienia. Większość organizowanych przez nas działań pokazujemy na naszym Facebooku.

Teraz jednak –  zapewne z uwagi na sytuację związaną z pandemią Covid-19, jak też z ogłoszonym lockdown’em  -  do dzisiaj  gmina Raszyn nie podpisała jeszcze z nami Umowy na organizację tegorocznych obchodów.  

Stąd zmuszeni byliśmy przesunąć  coroczne spotkanie z historią oraz z rekonstruktorami odtwarzającymi działania wojsk Księstwa Warszawskiego - tym samym  przypominającymi  o stoczonej na naszych ziemiach bitwie pod Raszynem - organizowane cyklicznie w Falentach przez nasze Stowarzyszenie. Zorganizujemy je przy możliwie najbliższej okazji. Tymczasem, starając się przynajmniej jakimś akcentem nawiązać do ważnej dla nas rocznicy przypadającej 19 kwietnia  przygotowujemy wirtualny spacer po wystawie, którą zaaranżowaliśmy dzięki wsparciu Zarządu Województwa Mazowieckiego, w otwartej przez nas pod koniec 2020 r. pracowni edukacji historycznej w Szkole Podstawowej  im. C. Godebskiego w Raszynie – zamieścimy go tego dnia w Internecie.

Jednocześnie, chcąc jakoś szczególnie uczcić chwałę polskiego oręża w walce o niepodległą ojczyznę, postanowiliśmy również zorganizować działanie, poprzez które pragniemy zwrócić uwagę mieszkańców na najbliższe otoczenie, uważając że współczesny patriotyzm to także dbałość   o naszą małą ojczyznę. Widzimy na co dzień potrzebę zdefiniowania od nowa znaczenia słowa „solidarność” czy troska  o wspólne dobro.

W myśl hasła: „Ziemia nie jest spadkiem po twoich rodzicach, lecz spuścizną twoich dzieci” ogłosiliśmy challenge - wyzwanie na rocznicę Bitwy pod Raszynem: Sprzątamy, walcząc o świat dla kolejnych pokoleń.

W tym roku z uwagi na przepisy sprzątamy w małych grupach! Na uczestników czekają nagrody!

Zasady:
Przez cały tydzień od 11 do 19 kwietnia można wybrać dowolny fragment rezerwatu Stawy Raszyńskie i w dowolnie wybranym dniu i godzinach (we wskazanym okresie) ten teren posprzątać. Zebrane worki ze śmieciami należy dostarczyć w wyznaczone na załączonej mapce miejsca – odbierze je partner wydarzenia firma PU Hetman. Chcąc otrzymać nagrodę trzeba sfotografować miejsce sprzątania przed oraz po (wraz z zaangażowaną w sprzątanie grupą) i przesłać do organizatorów  wydarzenia.

Dla uczestników sprzątania, którzy udokumentują zdjęciami akcję, przygotowane są nagrody. Za ciekawe relacje przygotowujemy drobne upominki, którymi nagrodzimy osoby i grupy najbardziej zaangażowane.

Do uczestnictwa w sposób szczególny zachęcamy szkoły, oraz grupy młodzieży - dla nich będą specjalne nagrody. Potwierdzamy też wolontariaty dla chcących uzyskać więcej punktów przy przyjęciu do szkół średnich.

Z uwagi na okres lęgowy  mamy szczególna prośbę:  w rezerwacie po alejach paradują dzikie kaczki i gęsi. Gęsi gniazdują na łąkach. Jeśli je zauważymy, proszę omińmy je, nie płoszmy.
Zgłoszonym grupom dostarczymy worki oraz rękawiczki,

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: 212 rocznica bitwy pod Raszynem


To może Cię zainteresować: