Lokalna Grupa Działania Ziemia Chełmońskiego 18 września już po raz 14. zaprosiła mieszkańców na „Dzień Szarlotki”, podczas którego, oprócz smakowania wypieków mistrzów domowego cukiernictwa, można było uczestniczyć w licznych atrakcjach. Wydarzenie po dwuletniej przerwie powróciło do Domu Kultury w Żabiej Woli.

Przed rozpoczęciem zabawy organizatorzy z prezes LGD Magdaleną Podsiadły powitali zebranych gości i zaprosili przedstawicieli Kół Gospodyń Wiejskich do przedstawienia pyszności przygotowanych na to wyjątkowe święto. Koła Adamów Wieś z Gminy Radziejowice, Mokosianki z Gminy Sochaczew i Żelechów z Gminy Żabia Wola zaprosiły mieszkańców do degustacji żurku, pajdy chleba ze smalcem, naleśników z gruszką czy „Zupy gospochy”, za którą KGW z Adamowa zdobyło III miejsce w konkursie „Bitwa Regionów”.

Organizatorzy przyjmowali także domowe wypieki zgłoszone do dwóch konkursów – na „Najsmaczniejszą szarlotkę” oraz „Małe co nieco z jabłuszka” dla młodych uczestników tej smacznej rywalizacji. Ciasta oceniało specjalne jury, w składzie którego znaleźli się: Anna Grzegórska, Przemysław Borowy, Adam Micewicz, Krzysztof Giska, Damian Oziębło, Adam Sztanderski i zastępca Wójta Gminy Żabia Wola – Bohdan Nowosielski, a pyszności z jabłek degustowali Gabrysia Hirny, Zuzia Giska i Zosia Sidor. Spośród zgłoszonych uczestników wybrano Mistrzów Szarlotki 2022. W pierwszym konkursie zwyciężyli: Milena Kucińska z Gminy Jaktorów, Żłobek Gminny w Żabiej Woli oraz Anna Filipowicz z Gminy Żabia Wola. W drugim natomiast: Amelka Siedlecka i Agatka Cywińska z Gminy Żabia Wola oraz Marysia Skomiał z Gminy Jaktorów. Poza wypiekami, podczas głosowania internetowego oceniano także wierszyki i fraszki zgłoszone do konkursu, a najlepszym okazał się utwór napisany przez Milenę Kucińską. Nowością za to okazał się konkurs na najlepszą domową nalewkę, zorganizowany pod hasłem „Poznaj Brachu po smaku i zapachu”. Tu nagrody otrzymali Adam Sztanderski, Anna Gogół i Przemysław Borowy. Zabawę rozszerzono o degustację nalewek. W konkursie na rozpoznanie receptury degustowanych trunków wygrał Cezary Urbański.

Spotkaniu towarzyszyło również wiele innych atrakcji. Plener malarski przygotowała Hanna Gancarczyk, a warsztaty kulinarne i degustacje potraw wegetariańskich poprowadziły uczestniczki projektu „Kompetencje, Kreatywność, Kobiecość”, które wspierała dietetyk kliniczna. Dodatkowo można było również sprawdzić swoje parametry składu ciała BMI, wymienić się roślinami czy spróbować przysmaków z „Kawiarenki pod jabłonką”, z której dochód przekazany został na pomoc Bezdomniakom Żabiowolskim. Nie zabrakło także występów lokalnych zespołów, stoisk z rękodziełem, animacji i dmuchańców dla najmłodszych oraz spotkania z maskotką LGD Ziemia Chełmońskiego.

Podczas wydarzenia nie zabrakło uśmiechu i dobrej zabawy, które nie opuszczały uczestników aż do samego końca. Warto również dodać, że była to impreza charytatywna, którą wsparli liczni darczyńcy i sponsorzy. Wśród nich byli lokalni wytwórcy nalewek, prowadzący szkółki roślinne i wolontariusze, w tym także Wójt Piotr Rybka, który przygotował nalewkę z odsklepin pszczelich z ula z dodatkiem miodu akacjowego i propolisu. Sponsorami nagród w konkursach byli za to: Gmina Żabia Wola, prezes LGD Magdalena Podsiadły oraz Radny Powiatu Grodziskiego Dariusz Dąbrowski.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Dzień Szarlotki


To może Cię zainteresować: