Historyczny budżet gminy

fot. UG Żabia Wola

Podczas wrześniowej Rady Gminy miało miejsce przełomowe wydarzenie w historii Gminy Żabia Wola. Po wprowadzeniu zmian w budżecie plan wydatków po raz pierwszy w historii gminy przekroczył 100 mln zł. Warto zaznaczyć, że 35 mln z tej kwoty stanowią inwestycje i jest to 3,5 razy więcej niż na początku kadencji w 2018 r.

Jak powiedział Piotr Rybka, Wójt Gminy Żabia Wola: – 100 milionów to są wydatki tegoroczne, które już w tej chwili są na poziomie 107 milionów złotych. Z tego ponad 35 milionów to są inwestycje, czyli ogromny postęp w stosunku do budżetu, z jakim zaczynaliśmy. Przypomnę, że 3 i pół roku temu, w roku wyborczym, dochody gminy kształtowały się na poziomie 46 milionów złotych, a wydatki na poziomie 52 milionów, z czego 9 milionów było przeznaczone na inwestycje. To oznacza, że kwota, o której dziś mówimy, jest 3,5 razy większa.

Warto dodać, że tak wysoka kwota na inwestycje w dużej mierze wynika ze środków zewnętrznych pozyskanych przez gminę, ale też z większych wpływów z podatków. – Pragnę podkreślić, że wydatki na inwestycje to nie jest zadłużanie gminy, wręcz przeciwnie. W dobie inflacji, gdzie pieniądz ma mniejszą wartość niż w zeszłym roku, budowanie środków trwałych takich, jak instalacje kanalizacyjne, oczyszczalnie czy budowanie dróg i szkół, które posłużą nam na dziesiątki lat, to inwestycje, które się jeszcze szybciej zwracają niż przed inflacją. To inwestycje przede wszystkim w komfort życia mieszkańców, którzy już pozytywnie reagują na wszystkie zmiany w naszej gminie – mówi Piotr Rybka. – Te 35 milionów złotych na inwestycje to są również ogromne środki naszych podatników, którzy zwiększyli znacząco płacenie podatków na naszym terenie, za co im dziękuję. Wzrósł zarówno dochód z podatku PIT, jak i podatku CIT oraz podatku od nieruchomości. Tylko w tym roku na naszym terenie pojawiły się dwie duże firmy międzynarodowe. To ponad 500 nowych miejsc pracy na terenie Żabiej Woli, z godnymi warunkami płacy i pracy. Cieszę się, że gmina tak bardzo się rozwija, a te 100 milionów to tylko wskaźnik, który jest powodem do świętowania, bo przyciąga nowych mieszkańców i nowych inwestorów. Te wszystkie sukcesy infrastrukturalne i inwestycje w rozwój naszej gminy są możliwe dzięki temu, że Urząd współpracuje z Radą Gminy i niemalże w 100% decyzje są jednogłośne, co tylko pokazuje, że wspieramy się, wspólnie realizujemy pomysły i razem budujemy naszą gminę.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: