Najtańsze zakupy w powiecie grodziskim zrobimy w TESCO!

Jeżeli robimy zakupy w marketach, to najtaniej będzie w TESCO i w Carrefour. Najwięcej pieniędzy zostawimy w Społem przy ul. Krakowskiej w Milanówku.

Na podstawie koszyka cenowego przygotowanego przez portal DlaHandlu.pl oraz PortalSpożywczy.pl postanowiliśmy porównać ceny na naszym lokalnym powiatowym rynku. „Koszyk cenowy” ma służyć monitorowaniu cen kilkudziesięciu produktów FMCG w największych polskich miastach w kilku kategoriach sklepów (delikatesy, dyskonty, supermarkety, hipermarkety, sklepy osiedlowe - w sumie ponad 20 różnych sieci handlowych). Do porównania cen w sklepach różnych formatów wybraliśmy 50 najpopularniejszych produktów w najpopularniejszych gramaturach. Praktycznie bez większych modyfikacji zastosowaliśmy go do naszego badania.

W dniach 2010-03-11 – 2010-03-16 członkowie naszej redakcji dostali zadanie sprawdzenia cen w marketach: Carreforur, Tesco, MarcPol, TopMarket w Brwinowie oraz w losowo wybranym sklepie Społem w Milanówku i w Grodzisku. W tym badaniu padło na sklepy Społem przy ul. 11 listopada 33 w Grodzisku i ul. Krakowskiej 11a w Milanówku.

Różnica pomiędzy najtańszym i najdroższym sklepem to niemalże 60 złotych! Zastanawiające są również rozbieżności w cenach poszczególnych produktów pomiędzy różnymi sklepami, nawet pomiędzy sklepami Społem. Przykładowo herbata Lipton Yellow Label 100 torebek w MarcPolu kosztuje 12,99 PLN, ta sama herbata w sklepie Społem przy deptaku w Grodzisku kosztuje niewiele więcej bo 14,99, ale w sklepie Społem na wprost stacji kolejowej kosztuje aż 21,99!

Dokładne zestawienie cen zamieszczamy w tabeli poniżej. Jednakże sklepy prowadzą swoją politykę cenową, która zakłada m.in. prowadzenie promocji. Członkowie naszej redakcji odwiedzali dany sklep tylko konkretnego dnia i zanotowali takie ceny, które obowiązują w sklepie w danym momencie. Oznacza to, że klient, który robi zakupy w tym samym sklepie w innym dniu, może kupić te same produkty taniej lub drożej. Polityka cenowa sklepów zakłada także, że nie we wszystkich sklepach z tym samym logo w tym samym mieście są takie same ceny.

Będziemy monitorowali zmiany cen w późniejszym czasie. W kolejnych notowaniach  sprawdzimy, jak wyglądają ceny w innych sklepach Społem.
 
   Ilość Tesco
Mil.
Carrefour
Grodzisk Maz.
MarcPol
Grodzisk Maz.
Społem Grodzisk  Maz. TopMarket
Brwinów
Spolem Mil.
 Dzień notowania   11-03 10-03 12-03 16-03 15-03 16-03
Pieczywo       
Bułka kajzerka 50 g 1 szt. 0,39 0,33 0,25 0,40 0,35 0,40
Chleb 1000 g 1000 g 2,58 2,90 4,30 4,20 2,78 4,20
podsumowanie grupy   2,97 3,23 4,55 4,6 3,13 4,60
Używki, alkohol       
Herbata Lipton Yellow Label 100 torebek 1 szt. 13,69 14,99 12,99 14,99 19,99 15,33
Kawa mielona Jacobs Kronung 250 g 1 szt. 7,99 7,99 9,75 9,50 11,73(1) 9,90
Piwo Żywiec puszka 0,5 l 1 szt. 2,79 2,80 3,75 3,65 3,39 3,60
podsumowanie grupy   24,47 25,78 26,49 28,14 35,105 28,83
Słodycze       
Czekolada mleczna Wedel 100 g 1 szt. 2,19 2,49 3,15 3,56 3,15 3,4
Dżem truskawkowy Łowicz 300 g 1 szt. 3,59 3,89 4,05 4,4 3,99 4,2
Płatki kukurydziane Nestle 250 g 1 szt. 3,23 3,25 5,45 4,553 4,49 6,35(2)
podsumowanie grupy   9,01 9,63 12,65 12,51 11,63 13,95
Produkty tłuszczowe       
Margaryna Rama Classic 500 g 1 szt. 4,29 4,40 4,99 5,60 3,69 5,40
Masło extra kostka 200g 1 szt. 3,29 2,99 2,89 4,55 3,25 4,30
Olej Kujawski 1 l 1 szt. 5,15 5,15 5,99 7,03(3) 5,99 6,80
podsumowanie grupy   12,73 12,54 13,87 17,18 12,93 16,5
Nabiał       
10 jaj - najtańsze 1 szt. 3,99 4,25 4,69 4,544 3,99 5,80
Jogurt Bakoma Premium 165 g 1 szt. 1,69(4) 1,49 1,65 1,75 1,69 1,80
Mleko Łaciate 1 l 2% 1 szt. 2,49 2,30 3,09 3,25 2,69 3,20
Serek wiejski Piątnica naturalny 200 g 1 szt. 1,79 1,79 2,15 2,45 2,19 2,45
Ser żółty gouda 1 kg 1000 g 14,975 16,49 15,45 16,85 20,49 16,85
Śmietana Piątnica 18 proc. 200 g 1 szt. 1,35 1,32 1,65 1,9 1,65 1,8
podsumowanie grupy   26,285 27,64 28,68 30,75 32,7 31,9
Dodatki       
Kotlin lagodny 450g 1 szt. 3,99 4,79 5,39 5,20 5,25 5,50
Musztarda Kamis Delikatesowa 200 g 1 szt. 2,39 2,79 3,09 3,60 2,99 3,04
podsumowanie grupy   6,38 7,58 8,48 8,80 8,24 8,90
Napoje       
Napój jabłkowo-wiśniowy Tymbark 1 l (karton) 1 szt. 2,49 2,29 2,95 2,99 2,79 2,99
Sok pomarańczowy Tymbark 1l karton 1 szt. 4,09 3,99 3,25 5,00 4,45 5,30
Woda niegazowana Żywiec Zdrój 1,5 l 1 szt. 1,72 1,71 2,35 1,99 1,99 1,99
podsumowanie grupy   8,30 7,99 8,55 9,98 9,23 10,28
Sypkie       
Cukier biały kryształ 1 kg 1 szt. 2,39 2,25 2,29 2,90 2,99 3,19
Makaron Lubella nitki cięte 1 szt. 5,39 4,49(5) 3,99 4,65 4,09 4,40
Makaron Lubella spagethii  1 szt. 3,49 3,99 3,99 4,45 3,79 4,40
Mąka pszenna poznańska typ 500 1kg 1 szt. 1,19 2,19 1,99(6) 2,15 2,25 2,40
Sól 1 kg najtańsza 1 szt. 0,55 0,79 0,69 1,00 0,99 1,20
podsumowanie grupy   13,01 13,71 12,95 15,15 14,11 15,59
Mięso, wędliny, ryby       
Kiełbasa podwawelska na wagę - najtańsza  1000 g 13,99 14,29 12,25 15,90 18,99(7) 15,08
Kurczak cały 1 kg 1000 g 5,99 5,79 6,25 6,20 6,97 5,90
Parówki Berlinki opak. 250 g 1 szt. 3,99 5,69 5,19 5,19 5,00(8) 6,075
Polędwica sopocka 1 kg na wagę - najtańsza  1000 g 22,99 32,99(9) 25,62 26,50(10) 19,99 25,62
Schab bez kości 1 kg 1000 g 16,99 21,49 15,49 15,99 17,99 18,90
Szynka wiejska 1 kg na wagę - najtańsza  1000 g 21,99 29,99 25,49(11) 19,99 22,29 19,99
Listner matijas 250g *4 1000 g 19,16 20,76 22,36 18,62(12) 19,96 30,50(13)
podsumowanie grupy   105,1 131 112,6 108,4 111,19 122,1
Owoce       
Banany 1 kg na wagę 1000 g 3,99 3,89 5,55 4,605 4,99 4,605
Cytryny 1 kg na wagę 1000 g 5,98(14) 3,59 4,55 5,028 5,99 5,028
Jabłka polskie na wagę 1 kg 1000 g 1,99 2,15 2,15 2,07 1,99 2,07
Pomarańcze 1 kg na wagę 1000 g 2,95 3,39 4,55 4,47 6,99 4,47
podsumowanie grupy   14,91 13,02 16,8 16,17 19,96 16,17
Warzywa       
Papryka czerwona 1 kg na wagę 1000 g 8,97 9,89 14,19 11,39 12,49 11,39
Pieczarki 1 kg na wagę 1000 g 6,79 7,89 8,19 7,715 7,99 7,715
Pomidory na wagę 1 kg 1000 g 5,99 5,59 13,39 8,99 10,99 8,99
Ziemniaki na wagę 1 kg 1000 g 1,39 0,93(15) 1,35 1,292 1,49 1,292
podsumowanie grupy   23,14 24,31 37,12 29,38 32,96 29,38
Chemia domowa, kosmetyki       
Domestos do mycia/czyszczenia toalet 750 ml  1 szt. 6,77 7,19 11,15 10,14(16) 9,99 9,0
Mydło Dove - kostka 100 g  1 szt. 2,79 2,89 3,95 4,15 3,99 3,55
Papier toaletowy (opak. 4 rolki) najtańszy 1 szt. 6,79 5,80 3,99 6,19 8,49 5,90
Pasta do zębów Colgate Herbal 125 ml 1 szt. 4,99 6,30 8,65 9,60(17) 7,69 7,45
Płyn do zmywania naczyń Ludwik 1 l zielony  1 szt. 3,95 4,39 4,39 7,20 5,79 7,00
Proszek do prania Vizir 400g  1 szt. 7,05 6,89 5,99 7,60 7,49 6,20
Ręczniki papierowe (opak. 2 rolki) - najtańsze 1 szt. 3,19 2,25 3,45 3,2 3,29 3,2
Szampon do włosów Timotei 250 ml  1 szt. 5,55 5,55 8,55 6,55 6,55 6,55
podsumowanie grupy   41,08 41,26 50,12 54,63 53,28 48,90
SUMA KOSZYKA   287,39 317,7 332,9 335,7 344,47 347,1

Objaśnienia dla produktów:
Zamienniki wykorzystane w notowaniu
(1) Przeliczone z opakowań 100g
(2) Przeliczane z opakowania 500g
(3) Przeliczane z bańki 3L
(4) Danone Fantasia
(5) Lubella gniazda
(6) Szymanowska typ 480
(7) Kiełbasa wiejska
(8) Przeliczone z kilograma
(9) Łososiowa
(10) Poledwica wedzona
(11) Szynka Prezesa
(12) Przeliczane z opakowania Superfish sledz po polsku 650g
(13) Sloik wiejskie 400g LISTNER
(14) Siatka 0,5kg
(15) Przeliczane z siatki 5 kg bialuty
(16) Przeliczane z opakowania 1,25l
(17) Colgate fresh

Dla produktów niedostępnych w danym sklepie w dniu notowania obliczono średnią z pozostałych sklepów. W tabeli oznaczone są szarą czcionką.
W następnym tygodniu porównamy ceny w sklepach Biedronka i LIDL. Zapraszamy do lektury.
Polub nas na Facebook