Coraz wyraźniejszy jest trend budowania galerii handlowych w mniejszych miejscowościach. Nie ominął on także naszego rejonu, gdzie niedługo każde miasto będzie miało swoją własną galerię. Czy to ma sens?

Jak wynika z „Podsumowania Rynku Centrów Handlowych po 1 kw. 2012 r." firmy Jones Lang LaSalle, mniejsze ośrodki miejskie przeżywają boom budowlany. Zrealizowano w nich 68 proc. nowo powstałej powierzchni handlowej w I kw. 2012 roku. Wśród nowo otwartych obiektów zdecydowana większość, bo aż 61 000 m2, przypadła na miasta o liczbie ludności poniżej 100 000 mieszkańców. Zgodnie z tym trendem coraz więcej galerii powstaje także w naszych okolicach.

Podwarszawskie trójmiasto ogrodów… galerii?

W odległości niecałego kilometra od skrzyżowania drogi 719 z ulicami Grodziską i Brwinowską na pograniczu Brwinowa, Milanówka i Podkowy Leśnej swoją lokalizację będą miały aż 3 galerie.

Pierwszą, która powstała, jest Galeria Brwinów, mieszcząca się przy ul. Grodziskiej w Brwinowie. Obiekt wybudowany został razem z okolicznym osiedlem przez firmę Włodarzewska S. A. Galeria ta ma ponad 10 000m2 i jest to już kolejny obiekty handlowy realizowany przez tego developera. Moglibyśmy wnioskować na podstawie bogatego doświadczenia tej firmy, że mieszkańcy otrzymają profesjonalnie zorganizowane centrum handlowe na najwyższym poziomie. Niestety, z wielkiego balonu nadmuchanego przed otwarciem galerii zamiast spektakularnego BUM, wydobyło się ledwie słyszalne PSSSSSSSSS…

Jak wynika z mapy centrum, do dziś prawie połowa sklepów jest jeszcze zamknięta, a raczej zastawiona ścianami z karton-gipsu. Idąc korytarzem można zastanowić się, czy rzeczywiście jest to galeria handlowa czy raczej magazyn. Pozytywnie nie nastraja także post-industrialne wykończenie wnętrza z przemysłowymi lampami, rurami wiszącymi nad korytarzem i gołą blachą na suficie.

W galerii mamy supermarket sieci „Piotr i Paweł” i jest to jeden z głównych powodów, dla którego można by się tam wybrać. Ceny wielu produktów są tam naprawdę rozsądne, a wybór produktów ekskluzywnych, niedostępnych nigdzie w okolicy – naprawdę duży.

Zastanawiające jest to, że firmie o sporym doświadczeniu nie udało się wynająć aż tylu lokali. Przecież lokalizacja jest niezła, blisko szosy, osiedla i sporego miasta; jedyna – jak na razie – galeria w okolicy, a jednak nie przyciągnęła wielu sieciowych sklepów znanych z dużych miast. Lokalnych przedsiębiorców też za wielu nie ma.


Przy szosie 719, za głównym zjazdem do Podkowy Leśnej powstaje Galeria Podkowa. Inwestorem obiektu jest Marcpol i właśnie market tej sieci powstanie w tym obiekcie. Będzie to dwukondygnacyjny obiekt handlowy o łącznej powierzchni handlowo-usługowej ok. 11.000 m2. Wokół galerii znajdować się będzie parking naziemny, na którym zmieści się ok. 150 samochodów.

Ze strony internetowej inwestycji możemy dowiedzieć się, że „Galeria Podkowa" będzie największą galerią handlową w powiecie pruszkowsko-grodziskim, gdzie można będzie wybrać się na kompleksowe zakupy, miło spędzić czas z rodziną i znajomymi.

Na powierzchni ok. 11.000 m2 znajdą się sklepy oferujące szereg usług i produktów od branży spożywczej supermarketu MarcPol (o powierzchni ok. 1.500 m2), przez markowe drogerie, odzież i obuwie, po bank i sprzęt AGD/RTV, a liczne kawiarnie i restauracje zapewnią chwilę relaksu i klimat miejsca spotkań towarzyskich.


Czy zapowiedzi okażą się prawdziwe? Czy widząc liczbę pustych sklepów w Galerii Brwinów, możemy spodziewać się tego samego efektu, tylko że na dwóch piętrach? Dowiemy się o tym w IV kwartale 2012 roku.


Ostatnio milanowscy przedsiębiorcy stwierdzili, że nie mogą być gorsi od sąsiadów i kilkaset metrów dalej, przy wjeździe do Milanówka powstanie Galeria Milanówek. Po szyldzie sądząc, inwestorem będzie PSS Społem i prawdopodobnie market tej firmy znajdzie się w galerii. Chcieliśmy przekazać Państwu więcej informacji na temat tego obiektu, ale niestety pomimo wysłania dwóch maili z pytaniami i kontaktu telefonicznego, redakcja nie otrzymała do dziś żadnych obiecanych materiałów. W porównaniu z konkurencją trzeba przyznać, że jest to osobliwy sposób kontaktu z mediami i nie wróży najlepiej tej inwestycji. Zastanowić też się można, jakie sklepy będą zainteresowane tą galerią. Co nowego klienci wracający z Warszawy obok galerii Podkowa i Brwinów będą mogli tu kupić?

Ciekawe jest to, że jeżeli milanowski obiekt będzie pod kątem powierzchni porównywalny z sąsiednimi, to na granicy trzech gmin powstanie centrum handlowe o powierzchni ok. 30000m2, ale rozbite na trzy budynki, z trzema dużymi marketami. Jak dotąd nie docierają do nas żadne głosy społecznego oburzenia, choć pamiętamy zamieszanie i protesty przy okazji budowy Lidla, Tesco i „tajemniczej” Biedronki. Tutaj – cisza. Czy wybudowanie marketu w galerii jest na tyle lepszym rozwiązaniem niż wybudowanie marketu wolno stojącego?

Grodzisk też będzie miał swoją galerię
Na jednej z ostatnich Sesji Rady Miejskiej w Grodzisku, Burmistrz zapowiadał, że uchwalone ostatnio studium uniemożliwia budowanie dużych obiektów handlowych na terenie Grodziska. Jedynym przewidywanym w najbliższym czasie obiektem handlowym jest … galeria handlowa w centrum miasta. Czy duże będzie zainteresowanie kolejną, dopiero planowaną galerią w centrum miasta? Czy przyciągnie nowe sklepy, czy też spowoduje jedynie przeniesienie sklepów z deptaka?

Jako mieszkaniec naszego powiatu powinienem się bardzo cieszyć, że jadąc z Warszawy do Grodziska drogą 719, niedługo będę mógł zrobić zakupy w trzech różnych galeriach handlowych. Problem polega tylko na tym, że ostatnio do Warszawy jeżdżę autostradą, a w Grodzisku na północ od torów do autostrady nie ma ŻADNEGO większego obiektu handlowego. Może zamiast budować 3 galerie obok siebie inwestorzy powinni spojrzeć na tamten rejon?
Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: