Centrum Handlowe „Galeria Brwinów” przy ul. Grodziskiej 46 to ważny adres dla uchodźców z Ukrainy, którzy zamieszkali na terenie gminy Brwinów. W pawilonie 27 działa punkt informacyjny, w którym mogą m.in. wykonać zdjęcie potrzebne do wniosku o PESEL, a w pawilonie 31A – punkt bezpłatnego wydawania odzieży.

Uchodźcy potrzebują różnego rodzaju wsparcia. Od początku działania pomocowe koordynował Gminny Ośrodek Kultury w Brwinowie, który prowadzi zbiórkę pieniężną i organizuje pomoc rzeczową poprzez punkt zbiórek i wydawania żywności oraz innych artykułów w miejskiej hali sportowej przy ul. Moczydłowskiego 2 w Brwinowie. – Dostrzegaliśmy konieczność poszerzenia naszej oferty pomocowej dla uchodźców z Ukrainy, ale przeszkodą był brak odpowiednich pomieszczeń – mówi burmistrz Arkadiusz Kosiński, który zwrócił się w tej sprawie do nowego właściciela Galerii Brwinów. Szybko udało się porozumieć w kwestii wykorzystania części przestrzeni centrum handlowego.

Idea pomocy zaproponowana przez Pana Burmistrza zasługuje na wsparcie i dlatego przyłączamy się do pomocy wszystkim potrzebującym – wyjaśnia prezes spółki WJA Apartamenty Spółka z o.o. Spółka Komandytowa Jacek Cudowski.

Gmina Brwinów na podstawie zawartej umowy może korzystać z trzech pomieszczeń centrum handlowego. W efekcie już 16 marca w pawilonie nr 27 zaczął działać punkt informacyjny, w którym można m.in. otrzymać wzory wniosków oraz wykonać zdjęcia potrzebne do wniosku o nadanie numeru PESEL. Od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 do godz. 13.00 fotograf czeka na obywateli Ukrainy, którzy mieszkają na terenie gminy Brwinów i będą składać wniosek w Urzędzie Gminy Brwinów. W tym zakresie jest to uzupełnienie możliwości wykonywania zdjęć, które realizuje także studio fotograficzne przy Rynku w Brwinowie. Zdjęcia biometryczne w obu tych miejsc są przekazywane następnego dnia bezpośrednio do Referatu Spraw Obywatelskich Urzędu Gminy Brwinów. Ściana naprzeciwko pawilonu 27 już teraz stała się galerią plakatów informacyjnych, wskazujących na gotowe rozwiązania lub numery infolinii w sprawach edukacji dzieci, bezpieczeństwa czy pracy. Pojawiły się już na niej pierwsze ogłoszenia. W punkcie informacyjnym będzie można także skorzystać ze stanowiska komputerowego z drukarką, np. do przeglądania informacji w Internecie i wydrukowania swojego CV. – Zadania punktu oraz jego godziny otwarcia będą dostosowane do potrzeb naszych nowych mieszkańców pochodzących z Ukrainy, ale zapraszamy też do punktu Polaków poszukujących informacji związanych z pobytem uchodźców – zaznacza burmistrz Kosiński.

Kolejne pomieszczenie – pawilon 31A w alejce z drugiej strony – funkcjonuje od 20 marca jako punkt zbiórki i darmowego wydawania odzieży dla obywateli Ukrainy. Formalnie został on udostępniony Gminie Brwinów, ale na podstawie uzgodnień z burmistrzem prowadzi go społeczniczka Agnieszka Pytlewicz wraz z grupą wspomagających ją wolontariuszek. Od poniedziałku do czwartku w godz. 16–20 oraz w soboty w godz. 9-13 można zaopatrywać się w ubrania oraz zabawki dla dzieci. Wszystkie rzeczy są czyste, posortowane według rozmiarów i estetycznie ułożone na półkach bądź rozwieszone na wieszakach dawnego sklepu odzieżowego. Teraz cały pawilon znów wygląda na elegancki butik, a jego „darmowi klienci” mogą tu zaopatrzyć się w potrzebne rzeczy, w razie potrzeby skorzystać z przymierzalni i poczuć się „jak w normalnym sklepie”.

Nie wiadomo jeszcze, z jakimi kolejnymi wyzwaniami przyjdzie się nam zmierzyć lub jakie nowe pomysły będziemy realizować w związku z kryzysem na Ukrainie – mówi burmistrz Kosiński. – Cieszę się, że w tej trudnej dla nas sytuacji możemy liczyć na pomoc przedsiębiorców z naszego terenu, zaangażowanie mieszkańców i działania społeczników. W imieniu swoim oraz naszych nowych mieszkańców z Ukrainy serdecznie dziękuję za każdą pomoc –  dodaje.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Gmina Brwinów i Galeria Brwinów – wspólna pomoc dla Ukraińców


To może Cię zainteresować: