Gmina Żabia Wola uruchomiła jedyną taką szkołę w Polsce, od początku zaangażowana jest w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Po przyjęciu dwóch autokarów osób już drugiego dnia od wybuchu wojny, od razu zorganizowana została im pomoc w odnalezieniu się w nowej sytuacji, w nowym kraju. Teraz ta pomoc z dobrego serca wychodzi poza granice gminy. W Centrum PTAK Warsow Expo zorganizowana została placówka edukacyjna, która jest filią Szkoły Podstawowej w Józefinie.

W nowej placówce, dzięki zaangażowaniu wielu osób i zgodnie z uchwałą Rady Gminy Żabia Wola, rozpoczęły się już zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, na które uczestniczyć może nawet 150 dzieci. – W Centrum PTAK jest około trzech tysięcy uchodźców, a przez ostatnie pół roku przez to miejsce przeszło około stu tysięcy osób. Dziś jest tam kilkaset dzieci, które powinny chodzić do szkoły. Jest to ogromne wyzwanie dla każdego, żeby te dzieci miały równe szanse rozwoju i edukacji, jak dzieci z Polski. Dlatego jako gmina sąsiadująca z Nadarzynem zostaliśmy zaproszeni przez Wojewodę na rozmowy, by wygenerować pomysł, jak najlepiej zająć się tym tematem. Nie było chętnych z różnych gmin, ponieważ wszędzie lokalnie są uchodźcy i zajmowanie się potrzebującymi po za własnymi gminami to ogromne wyzwanie. Z racji tego, że Żabia Wola doskonale sobie radzi z uchodźcami na swoim terenie i jest jedną z pierwszych gmin, które już następnego dnia po wybuchu wojny przyjęły dwa autobusy z uchodźcami, zaproponowaliśmy, że zorganizujemy szkołę poza terenami gminy, o ile pozwala na to polskie prawo. Kurator oświaty sprawdził możliwości prawne i okazało się, że nigdy w historii nie było takiego przypadku, żeby jedna gmina miała w innej gminie swoją szkołę. Przepisy na to pozwoliły, a determinacja, zaangażowanie i chęć ludzkiej pomocy drugiemu człowiekowi są w naszej społeczności wyjątkowe i godne naśladowania, więc Rada Gminy poparła naszą propozycję i dyrektor szkoły zdecydowała się zorganizować z moim wsparciem tę drugą placówkę – mówi Wójt Gminy Żabia Wola Piotr Rybka.

W ciągu miesiąca udało się zorganizować szkołę w zupełnie nowym miejscu. – Było to ogromne wyzwanie, ale lata doświadczenia w pracy pomogły mi w tym. Podstawą jest zdobycie kadry pedagogicznej, a jak już miałam nauczycieli, łatwiej było wszystko zorganizować. Do sukcesu przyczyniła się także duża przychylność osób pracujących w PTAK Warsaw Expo z Prezesem Tomaszem Szypuła na czele, ponieważ wszystkim zależało, aby ta szkoła powstała. Po stronie zarządu centrum PTAK było przygotowanie sal i ich wyposażenia, a po mojej powołanie nauczycieli, którzy chętnie podjęli się tej pracy. To jest zupełnie nowa kadra, ponieważ nauczyciele ze szkoły w Józefinie nie byliby w stanie przy tak dużej ilości godzin i oddziałów podjąć się tego zadania – mówi Dyrektor Szkoły Podstawowej w Józefinie Marzena Pytlak. – Dzieci bardzo szybko zaaklimatyzowały się. Obecnie zapisanych na zajęcia jest ponad 70 osób, ale stale uczęszcza około 60. Zdarza się tak, że rodzice informują, że rodzina wyjeżdża gdzieś dalej i wypisują dziecko ze szkoły, ale na to miejsce niemalże codziennie dopisujemy nowych uczniów. Szkoła funkcjonuje dopiero przez miesiąc, ale faktycznie widzimy, że niektóre dzieci są z problemami emocjonalnymi wynikłymi z traumy jaką jest wojna i nasi nauczyciele starają się podchodzić do nich w indywidualny sposób. Dwie panie, które pracują na hali w weekendy, są także pracownikami UNICEF – znają te dzieci i są dla nich ogromnym wsparciem. Są więc otwarte na problemy i rozwiązywanie różnych kwestii. Poza tym oprócz zajęć dydaktycznych, mamy wiele zajęć i atrakcji dodatkowych. Był już pokaz strażacki w wykonaniu strażaków z OSP Żelechów oraz pogadanka z policjantami na temat bezpieczeństwa – dodaje pani dyrektor.

Potrzeba odwagi żeby robić tak wiele, nie tylko dla swoich bliskich i dla swojego otoczenia bo dobro dzieci jest najważniejsze i cieszę się, że wszyscy to rozumiemy – mówi Wójt Gminy Żabia Wola Piotr Rybka.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Wyjątkow szkoła uskrzydla


To może Cię zainteresować: