21 października mieliśmy okazję uczestniczyć w konferencji prasowej połączonej z oficjalną prezentacją nowej stałej ekspozycji Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie "Przedświt – Mazowieckie Centrum Metalurgiczne z przełomu er"

- Jest to dla nas szczególna wystawa z kilku względów. Jest to najbardziej złożony projekt realizowany przez pruszkowskie muzeum. Jest to owoc prawie 3 letniej pracy specjalistów z różnych dziedzin - mówiła Dorota Słowińska - dyrektor muzeum. Przyczynkiem do powstania nowej ekspozycji był remont budynku muzeów, na czas którego należało rozmontować istniejącą starą ekspozycję. Zespół muzeum stanął wówczas przed poważnym pytaniem, czy odtwarzać starą ekspozycję, czy opracować nową. Przy olbrzymim wsparciu władz Pruszkowa wybrano to drugie rozwiązanie.

- Kiedy przystępowaliśmy do prac nad scenariuszem długo myśleliśmy jaka ta wystawa ma być. Chcieliśmy by ekspozycja była opowieścią o ludziach, który tu kiedyś mieszkali. Stąd wybraliśmy ekspozycję o charakterze teatralno – narracyjno – multimedialny. Formuła ta daje szerokie możliwości. - mówiła dyrektor muzeum - Dokonaliśmy rekonstrukcji świata starożytnych mazowieckich metalurgów. Ta koncepcja pozwoliła pokazać to zagadnienie w jak najszerszym zakresie. Opowieść, którą chcemy zaprezentować na tej wystawie podzieliliśmy na 5 przestrzeni, które podzieliliśmy na różne tematy, które mają na koniec zamknąć się w kompendium wiedzy

Razem z dyrektor muzeum, po ekspozycji gości oprowadzała również Pani Marta Narbutt - projektant wystawy. Z pasją opowiadała o wszelkich aspektach technicznych i technologicznych zastosowanych rozwiązań, a trzeba przyznać, że na prawdę miała o czym opowiadać. Wystawa robi niesamowite wrażenie.

Aktualnie jest to jedna z najnowocześniejszych wystaw archeologicznych w Polsce i europie. Dzięki zastosowaniu rozwiązań scenograficznych, przenosi odwiedzających w świat pogranicza Imperium Rzymskiego i Barbaricum oraz do położonych na północ terenów objętych panowaniem Lugiów i Wandalów.

Już przy samym wejściu goście mogą zobaczyć zrekonstruowany w technologii holograficznej malowany puchar szklany z I-II w n.e z Zaborowa. Ekspozycja w nowoczesny, multimedialny sposób (projekcje holograficzne, rozmaitość dźwięków, aplikacje, filmy – fabularne, dokumentalne, w technice 360 stopni; animacje, łamigłówki), prezentuje rzeczywistość dzisiejszego Mazowsza sprzed dwóch tysięcy lat. Widzowie kierując się szlakiem bursztynowym przekroczą granice czasu i poznają realia życia pradziejowych osad. Do dyspozycji zwiedzających udostępnione zostaną liczne rekonstrukcje przedmiotów codziennego użytku, broni, narzędzi, ozdób wykonanych z poroża, żelaza, szkła i drewna. Ponadto na potrzeby wystawy wykonano pełne, wierne źródłom archeologicznym uzbrojenie i ubranie legionistów rzymskich oraz strój zamożnego obywatela.

Goście będą mieli możliwość zwiedzania samodzielnego, z audio przewodnikami, bądź przewodnikami muzealnymi. Ekspozycja rozbudowana została również o specjalny kącik edukacyjny dla najmłodszych. Z myślą o dzieciach, powstała także aplikacja multimedialna.

W trakcie realizacji dbano o wysoką jakość elementów technicznych. Na szczególną uwagę zasługują gabloty. Ich obudowy wykonano z blachy walcowanej na gorąco, zaś podczas tworzenia elementów konstrukcji oraz zabezpieczeń, wykorzystano nowatorskie na rynku krajowym rozwiązania.

Twórcy wystawy pragną, by „Przedświt” stał się miejscem poznawania świata starożytnego nie tylko podczas jednorazowych wizyt, ale również kolejnych, tematycznych odwiedzin podczas których, dzięki bogactwu poruszanych tematów i technik, zwiedzający poznają wiele aspektów życia pradziejowych metalurgów.

Zapraszamy wszystkich do odwiedzenie wystawy!

Projekt wystawy – Marta Narbutt
Wykonawca wystawy – PPH MEGA – Sp. z o.o.
Kurator wystawy – Dorota Słowińska
Scenariusz wystawy – Dorota Słowińska, Marcin Woźniak, Piotr Holub, Ewa Rytter, Kamila Brodowska
Opieka merytoryczna – dr Jacek Andrzejowski
Przygotowanie zbiorów do ekspozycji – Marcin Woźniak, Ewa Rytter
Konsultacje dodatkowe – prof. Ulla Lund Hansen, prof. Jan Schuster, dr. hab. Bartosz Kontny

Koszt wystawy – 1 966 347,03 zł brutto
Ekspozycja sfinansowana z budżetu Miasta Pruszkowa
Czas realizacji – październik 2013-sierpień 2014

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Przedświt – Mazowieckie Centrum Metalurgiczne z przełomu er


To może Cię zainteresować: