Europejska Noc Muzeów jest corocznym wyjątkowym wydarzeniem, gdzie lokalne muzea i instytucje kultury przygotowują wyjątkowe atrakcje. Pomysł zrodził się w Berlinie w 1997 r. i od tego czasu rozprzestrzenił się na wiele miast na całym świecie, w tym również w Polsce. To jedyny taki czas, w którym sztuka łączy się z wspomnieniami z dawnych okresów. Tego dnia odwiedziliśmy kilka okolicznych muzeów.

Noc Muzeów w Grodzisku Mazowieckim

Noc Muzeów, 18 maja w Grodzisku Mazowieckim zapoczątkował występ młodych i zdolnych artystów z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. T. Bairda. Następnie Łukasz Nowacki – historyk -  przybliżył spacerowiczom zabytkowo-pamiątkowe punkty na mapie miasta. Znalazły się na niej, m.in. Dwór Mokronoskich (obecnie Dworek Skarbków) czy dawna posiadłość Józefa Moszyńskiego (współcześnie Willa ,,Niespodzianka"). W międzyczasie w owym obiekcie pod okiem fotografa Macieja Masalskiego odbywała się sesja retro, która umożliwiała zapozowanie w staromodnych strojach z różnych epok.

W dalszym punkcie programu w Mediatece Sławomir Holland przygotował satyryczny motyw kabaretowy oparty na dwudziestoleciu międzywojennym i wierszach, np. Juliana Tuwima. Publiczność miała okazję wysłuchać fenomenalnej twórczej odsłony o nazwie ,,Nic nowego pod słońcem".
Na scenie prócz tego zagościł zespół ,,Czarnina", specjalizujący się w twórczości bałkańskiej czy też bliskowschodniej.

Wieczór przypieczętował pokaz pirotechniczny zapewniony przez artystów z Jo Art Show. Fire show zgromadził liczną grupę zachwyconych obserwatorów.

W tym roku w ramach tej wyjątkowej nocy mogliśmy zwiedzić też Legia Training Center w Książenicach. Podczas zwiedzania z przewodnikiem można było dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o klubie i działaniu centrum. Tego dnia w Grodzisku dla ciekawych otwarto też Izbę Tradycji EKD/WKD, oraz teren zajezdni, gdzie specjalnie na tę noc przyjechał pociąg elektryczny EP-05.

Noc Muzeów w Milanówku

W Milanówku spędziliśmy „Fantastyczną Noc z pionierami kina” w Starym Kinie. Dzięki pokazom starych filmów, prezentacji zabytkowego sprzętu i opowieściom o pionierach kina goście mogli przenieść się w czasie i poczuć atmosferę pierwszych dni kinematografii. Seanse te, choć krótkie, dostarczyły mnóstwo emocji i pozwoliły na chwilę zapomnienia o codzienności i podziwiać klasyczne dzieła pionierów filmografii.

Każdy mógł wziąć też udział w warsztatach sitodruku, zrelaksować się w Retro Kawiarence i zrobić zdjęcie w Retro Budce.

Dodatkowo dzięki Milanowskiemu Muzeum Gier i Komputerów mogliśmy przypomnieć sobie komputery i gry z lat młodości wielu naszych czytelników.

Noc Muzeów w Pruszkowie

Jak co roku nie zawiodły pruszkowskie instytucje muzealne. Już od 17:00 najmłodsi mogli wziąć udział w warsztatach i uczestniczyć pokazie filmu animowanego „Asiunia”. Film ten to historia małej dziewczynki, dla której wojna zaczęła się tuż po jej piątych urodzinach, gdy pewnej nocy zniknęła mama i cały dom. Po filmie odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których dzieci mogły stworzyć własną wersję filmowych kadrów. Tej nocy mieliśmy okazję zobaczyć niedawno otwartą wystawę fotograficzną „Dulag 121 – 80 lat później”, której autorem jest były więzień obozu przejściowego w Pruszkowie Pan Jerzy Mąkowski. O 19.30 odbyła się zaś rozmowa z autorem.

Nie mogło zabraknąć też „Historii Jednego Obiektu” – wyjątkowych opowieści o przedmiotach z muzealnych archiwów kryjących niezwykle interesujące historie. Były to m.in. rysunki Pani Zofii Czerwosz, która w czasie Powstania zorganizowała teatrzyk „Kukiełki na barykadach”, a także list Jarosława Iwaszkiewicza do Kazimiery Drescher, w którym prosi on o wyprowadzenie z obozu Dulag 121 osób ze świata kultury i sztuki. Kulminacyjnym punktem były nocne spacery po Warsztatach Kolejowych.

Przez cały wieczór w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego mogliśmy oglądać wystawę stałą muzeum oraz wystawę „Zakłady Porcelitu Stołowego w Pruszkowie. Spotkanie”. Najmłodsi mogli uczestniczyć w warsztatach ceramicznych, jak i korzystać z wielu atrakcji w ogrodzie muzeum. Tam też obserwować mogliśmy eksperymentalny wytop żelaza, prowadzony wraz ze studentami Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Tego wieczoru można było obserwować również wyjątkowy pokaz kowalski.

Oprócz atrakcji  w muzeach tego dnia można było zwiedzić też kościół św. Kazimierza z przewodnikiem, czy wystawę chorągwi i ikon różańcowych. Każdy mógł wziąć udział w grze terenowej.

Tego dnia nie zabrakło atrakcji na terenie Żyrardowa. W Muzeum Mazowsza Zachodniego zainteresowani mogli podziwiać wystawę „Kajko i Kokosz. Komiksowa archeologia” oraz galerię obrazów malarza Józefa Rapackiego. O godzinie 16:00 odbył się spacer po Żyrardowie z przewodnikiem. Wieczorem mogliśmy posłuchać koncertu „Od klasyki po rozrywkę” w wykonaniu uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. I. J. Paderewskiego w Żyrardowie.

Wiele atrakcji czekało w Muzeum Lniarstwa. Oprócz zwiedzania muzeum i Industrialnej Zagrody, mieliśmy tego dnia okazję zobaczyć wystawę patchworków, czy uczestniczyć w kursie szycia i prezentacji maszyn do szycia. Jak zawsze dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazowe warsztaty tkania na krośnie żakardowym.

Tegoroczna noc muzeów pokazała nam, jak wiele ciekawostek skrywają placówki w naszej okolicy. Z ciekawością czekamy na kolejną taką noc.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: