Zapraszamy na pierwszy w tym roku spacery historyczne organizowane przez Muzeum Dulag 121! Tym razem zaprosimy Państwa na teren dawnych Warsztatów Kolejowych w Żbikowie, po którym oprowadzi nas Szymon Kucharski.

Organizatorzy zaplanowali spacery w 3 terminach:
🔷17 marca 2024 godz. 12.00
🔷14 kwietnia 2024 godz. 12.00
🔷16 czerwca 2024 godz. 12.00
🔖 Bezpłatne wejściówki do pobrania na www.evenea.pl

Zbiórka w siedzibie Muzeum Dulag 121 o godz. 12.00. Prosimy o zabranie obuwia i odzieży odpowiednich do pogody. Spacer potrwa ok. 2 godziny.
Warsztaty Kolejowe funkcjonowały na terenie Żbikowa od 1897 roku. Choć w pierwszym roku ich istnienia zatrudnionych było jedynie 49 osób, był to jeden z najszybciej rozwijających się zakładów przemysłowych w okolicach Warszawy. W 1904 roku warsztaty zyskały status największego pracodawcy w Pruszkowie. Ich rozbudowa stała się także impulsem do rozwoju Żbikowa – w sąsiedztwie Warsztatów szybko zaczęły wyrastać liczne kamienice, powstała szkoła kolejowa a w późniejszym okresie osiedle pracownicze i szpital, które stały się zalążkiem szybko rozwijającej się dzielnicy przemysłowej zwanej Żbikówkiem.

Po dwudziestu latach od likwidacji Warsztatów, na dawnym terenie ZNTK (obecnie MLP Group) znajdują się zabytki kolejowej przeszłości terenu – unikatowy budynek administracyjny, szkoła kolejowa, hale naprawcze, budynki techniczne czy wieżyczki strażnicze z okresu okupacji.
Podczas spaceru przewodnik dr Szymon Kucharski zaprowadzi nas do niedostępnych na co dzień miejsc na terenie dawnych Zakładów, a także opowie o najważniejszych wydarzeniach z historii Warsztatów.

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: