W Muzeum Lniarstwa startują kreatywne warsztaty z projektowania i szycia

Nadchodzi czas lnianego szaleństwa, czerpania inspiracji z bajecznie wzorzystych i kolorowych tkanin, kreatywnej pracy nad projektowaniem odzieży czy stukotu uruchomionych maszyn tkackich… A wszystko za sprawą kolejnej edycji Industrialnej Fabryki Talentów, która startuje już w lipcu br. w postindustrialnej przestrzeni Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie. W ramach warsztatów powstanie m.in. kolekcja odzieży lnianej, która zostanie zaprezentowana podczas pokazu mody zorganizowanego na taśmie produkcyjnej dawnej drukarki sitodrukowej.

To już siódma edycja Industrialnej Fabryki Talentów, która corocznie cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród mieszkańców Żyrardowa. Dzięki zdobytemu dofinansowaniu, po raz kolejny pracownia krawiecka w Muzeum Lniarstwa zacznie tętnić życiem i wypełni się osobami tworzącymi kreatywne projekty z tkaniny lnianej, głównie z tkaniny żakardowej wyprodukowanej na muzealnych krosnach. Szeroki wachlarz spotkań oferuje zarówno zajęcia dla dorosłych z projektowania i szycia odzieży czy dodatków, jak i warsztaty rękodzielnicze dla dzieci.

- Warsztaty w ramach Industrialnej Fabryki Talentów są wręcz rozchwytywane, a miejsca rezerwowane są w ciągu kilku godzin od ogłoszenia naboru. Z oferty skorzystali dotychczas także mieszkańcy Warszawy czy Białegostoku, którzy przyjeżdżali specjalnie do naszego muzeum, żeby poznać żyrardowskie dziedzictwo poprzemysłowe i zdobyć nowe umiejętności. – mówi Jacek Czubak, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żyrardowa ds. organizacji Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda.

Głównym cyklem, o który najczęściej pytają odwiedzający Muzeum Lniarstwa, są warsztaty z szycia odzieży. Dlatego też w tegorocznej edycji nie zabraknie zajęć pn. „Projektowanie i szycie odzieży lnianej”, podczas których uczestnicy stworzą wspólną kolekcję. Nauczą się przy tym wykonywać wykroje, poznają zasady działania maszyn krawieckich czy rodzaje stosowanych ściegów. Ale najważniejszym przeżyciem będzie zaprezentowanie przez uczestników warsztatów uszytej przez nich samych odzieży podczas pokazu mody zaplanowanego na jesień 2023 roku. Udział w warsztatach wymaga obecności we wszystkich spotkaniach z danego cyklu (30h zajęć).

Natomiast dla osób poszukujących jednorazowych kreatywnych zajęć przygotowano warsztaty pn. „Projektowanie oraz szycie lnianych dodatków”, podczas których uczestnicy własnoręcznie wykonają torbę, kosmetyczkę czy poszewkę na poduszkę. Z oferty warsztatowej skorzystają także dzieci. Śladem ubiegłego roku, również podczas tegorocznych zajęć pn. „Młodzi rękodzielnicy” najmłodsi będą mogli tworzyć swoje własne dzieła z przędzy i tkaniny lnianej. Pod okiem instruktora przygotują m.in. przytulankę, łapacz snów czy nauczą się tkać na ręcznych krosnach.

Udział w powyższych warsztatach jest całkowicie bezpłatny, lecz wymaga wcześniejszej rezerwacji miejsca. Zgłoszenia należy wysyłać na maila: biuro@muzeumlniarstwa.pl. Regulamin dostępny jest na www.muzeumlniarstwa.pl w zakładce „Aktualności”. Organizator zapewnia sprzęt i wszelkie materiały do poprowadzenia zajęć.

Dużą popularnością wśród oferty Industrialnej Fabryki Talentów cieszą się również pokazowe warsztaty tkania na krośnie żakardowym. Te skomplikowane maszyny z tysiącem sznurów poruszających poszczególnymi nitkami osnowy zadziwiają każdego turystę, który choć przez chwilę spojrzy na krosna w ruchu. Stukot maszyn, dźwięk odbijanego czółna, czy w końcu wyłaniające się spod ręki tkaczy wzorzyste tkaniny żakardowe stwarzają doskonałą okazję do naocznego obcowania z maszynami, poznania specyfiki procesu tkania, a także porozmawiania z tkaczkami, które obsługiwały maszyny za czasów funkcjonowania Zakładów Lniarskich w Żyrardowie. Pokazy będą prowadzone w środy w godzinach 10:00-15:00.

Program warsztatów:

Projektowanie i szycie odzieży lnianej
START 24 lipca, poniedziałki, g. 17:00-20:00

Projektowanie oraz szycie lnianych dodatków: wtorki i czwartki, g. 17:00-20:00
25.07. – lniana torba | 27.07. – zwierzęca poduszka | 03.08. – biżuteria | 08.08. – patchworkowa poszewka na poduszkę | 10.08. - kosmetyczka

Młodzi rękodzielnicy: środy, g. 17:00-19:00
09.08. – lalka motanka | 16.08. – przytulanka | 23.08. – kreatywne tkanie | 30.08. – lniany łapacz snów


Zadanie publiczne pn. „Industrialna Fabryka Talentów – podtrzymanie tradycji i dziedzictwa poprzemysłowego żyrardowskich Zakładów Lniarskich wraz z organizacją warsztatów kreatywnych z historią w tle” zostało dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego. Fundusze zewnętrzne zostały zdobyte przez Lokalną Organizację Turystyczną Mazowsza Zachodniego w ramach otwartego konkursu ofert na realizację w 2023 roku niektórych zadań publicznych Województwa Mazowieckiego w obszarze „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego”.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: W Muzeum Lniarstwa startują kreatywne warsztaty z projektowania i szycia


To może Cię zainteresować: