Wchodząc do Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie już w progu słychać w oddali dziwny odgłos… rytmiczny huk niczym uderzające o siebie z ogromną prędkością metalowe elementy… Dopiero gdy wkroczy się śmiało na jedną z wystaw, oczom zwiedzających ukazuje się tkacz, a słyszany wcześniej dźwięk to odgłos uruchomionego mechanicznego krosna tkackiego STB. Za sprawą prowadzonego na terenie Muzeum Lniarstwa projektu „Być jak… mistrz” turyści odwiedzający placówkę mają możliwość wziąć udział w pokazowych warsztatach z tkania na krośnie, które zostało naprawione i uruchomione przy pomocy mieszkańców Żyrardowa.

Uruchomione krosno tkackie jest jedną z ważniejszych atrakcji Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie, które zachwyca wszystkich turystów. To „żywy” element uzupełniający dotychczasowe wystawy, wprowadzający możliwość zobaczenia na własne oczy fragmentu procesu produkcji wyrobów lnianych. Niesamowitym przeżyciem jest możliwość stanięcia na miejscu dla tkacza oraz obserwowanie przeplatających się ze sobą tysięcy nici lnianych, które tworzą surową tkaninę. Ze względu na to, że warsztaty pokazowe mają charakter otwarty i skierowane są do turystów zwiedzających Muzeum, udział w nich jest całkowicie bezpłatny i nie wymaga wcześniejszych zapisów. Pokazy organizowane w ramach projektu „Być jak… mistrz” odbędą się jeszcze przed dwa kolejne październikowe weekendy, tj. 12-13 oraz 19-20 października 2019.

Krosno, na którym prowadzone są pokazy, zostało uruchomione przy współpracy mieszkańców Miasta. W ramach prowadzonych na przestrzeni czerwca i lipca br. cykli warsztatowych: „Być jak mistrz”, „Być jak nawlekacz” oraz „Być jak tkaczka”, uczestnicy pod okiem profesjonalnych instruktorów zgłębiali wiedzę nt. pracy na tkalni wykonywanej przez osoby zajmujące stanowiska mistrza, nawlekacza osnów czy tkaczki. W roli prowadzących zajęć wystąpili dawni pracownicy żyrardowskiej fabryki, którzy z chęcią przekazywali swoją wiedzę i dzielili się z uczestnikami własnym doświadczeniem. Począwszy od budowy krosna tkackiego, grupa osób uczestniczących w praktycznych zajęciach nabyła podstawowe umiejętności z zakresu przygotowania osnowy do nałożenia na krosno czy pracy krosna tkackiego. Uczestnicy mieli również możliwość samodzielnie uruchomić maszynę i utkać fragment tkaniny lnianej.

Projekt „Być jak… mistrz – historia zaklęta w ginących zawodach pracowników dawnej żyrardowskiej fabryki lnu", realizowany przez Lokalną Organizację Turystyczną Mazowsza Zachodniego, dofinansowano z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: W Muzeum Lniarstwa ponownie można usłyszeć dźwięk krosna tkackiego


To może Cię zainteresować: