W ramach konkursu „Mazowieckie zdarzenia muzealne – Wierzba” jury wybiera najlepsze placówki oraz nagradza i wyróżnia projekty, które są w nich realizowane. W tegorocznej edycji wyróżnione zostały m.in. Muzeum Ziemi Błońskiej i Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. S. Woydy w Pruszkowie.

Kapituła konkursowa przyznała 27 nagród i 13 wyróżnień dla najlepszych wystaw, projektów otwartych i edukacyjnych, najciekawszych wydawnictw, a także projektów on-line.

W tym roku zgłoszono 130 inicjatyw, w tym 7 wystaw przygotowanych przez mniejsze muzea, 23 wystawy przygotowane przez większe muzea, 22 projekty otwarte, 22 projekty edukacyjne, 26 wydawnictw oraz 29 projektów w kategorii „Muzeum w sieci”.

Muzeum Ziemi Błońskiej zostało uhonorowane II miejscem za wystawę z cyklu „Kolekcjonerzy i ich kolekcje – Błoniaki zegarki ZMP w Błoniu w kolekcji Piotra Zawadzkiego”. III miejsce zdobyło Muzeum Historyczne w Legionowie za ekspozycję pt. „Zegrze. Zapomniane miasto nad Narwią”. I miejsce w tej kategorii trafiło do Muzeum Twierdzy Modlin za wystawę pt. „Centrum Edukacji Historycznej – Prochownia 197 MODLIN 1939”. Wyróżnienie zdobyła kolejna placówka działająca w naszym regionie: Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie. Jurorzy docenili walory wystawy pt. „Żakardowe wzory".

Wyróżnienie w kategorii „najlepszy projekt otwarty” trafiło do Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. S. Woydy za Pruszkowski Festiwal Archeologiczny ARTEfakty. Obiektywna była patronem medialnym tego wydarzenia.

– Muzealnicy nie zawiedli, zgłaszając bardzo dobre przedsięwzięcia. Nasze placówki mają coraz więcej do zaoferowania, są otwarte na potrzeby swoich odbiorców i nieustannie ich zaskakują – mówi Adam Struzik, Marszałek województwa mazowieckiego.

Kapituła konkursowa wyłoniła laureatów w kategoriach: najciekawsza wystawa organizowana przez większe muzea, najciekawsza wystawa organizowana przez mniejsze muzea, najlepszy muzealny projekt edukacyjny, najlepszy muzealny projekt otwarty, najciekawsze wydawnictwo muzealne oraz w kategorii „Muzea w sieci”.

– Z powodu pandemii, zdecydowaliśmy się stworzyć specjalną kategorię „Muzea w sieci”. Postanowiliśmy docenić placówki, które przeniosły swoją działalność do internetu i znalazły nieszablonowe sposoby na zainteresowanie widzów mówi Magdalena Biernacka, zastępczyni Dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki urzędu marszałkowskiego. – Nasze nagrody mają pobudzić muzea do działania i pokazać, że doceniamy ich kreatywność i wkład w promocję Mazowsza

Uroczysta gala wraz z wręczeniem nagród zwycięzcom i wyróżnionym odbędzie się 23 września 2021 roku w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Tymczasem w Muzeum Ziemi Błońskiej do 21 sierpnia można oglądać ekspozycję „Znaki Niepamięci” Pauliny Niedzielskiej, absolwentki Wydziału Sztuki Mediów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wystawa opowiada o Powstaniu Warszawskim. Projekt składa się z kolaży zdjęć historycznych i współczesnych. Uzupełnieniem wystawy jest film „Znak Polski Walczącej w przestrzeni publicznej”, złożony z fragmentów dokumentów nagrywanych podczas marszów pamięci czy manifestacji, połączonych z wypowiedziami ludzi z różnych środowisk.

Cieszy podjęcie tak ważnego tematu przez przedstawicielkę artystycznego młodego pokolenia – napisała na stronie internetowej placówki Wiesława Wideryńska, dyrektor Muzeum Ziemi Błońskiej.

Redakcja Obiektywnej gratuluje wszystkim nagrodzonym muzeom.

Pełna lista laureatów znajduje się na stronie: https://mazovia.pl/pl/konkursy/xv-edycja-konkursu-mazowieckie-zdarzenia-muzealne--wierzba-rozstrzygnieta.html

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: